Skip to main content
Napisane | blog

Jaki papier wybrać do rysowania?

Rysowanie to dla wielu osób pasja i sposób na wyrażanie siebie oraz swojego indywidualnego sposobu postrzegania świata. Aby rezultaty naszej pracy artystycznej były satysfakcjonujące, a samo dzieło – efektowne, musimy wybrać nie tylko odpowiednią technikę oraz przybory, ale także papier do rysowania. Osoby początkujące mogą się czuć przytłoczone mnogością dostępnych rodzajów papieru, więc podpowiadamy, jak najlepiej dobrać go do swoich umiejętności, używanych przyborów plastycznych oraz oczekiwanych rezultatów.

Główne rodzaje papieru do rysowania – co możemy wybrać?

Kiedy myślimy o papierze do rysowania, naszym pierwszym skojarzeniem jest blok rysunkowy, a w nim gładkie, białe kartki. Okazuje się jednak, że miłośnicy rysowania mają do dyspozycji znacznie szerszy wybór rodzajów i kolorów papieru. Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym z nich.

  • Papier bristol (znany też jako brystol), czyli papier techniczny – jest najbliższy naszemu pierwszemu skojarzeniu. To gładki papier o jednolitej powierzchni i wysokiej gramaturze. Ponieważ sprawdza się doskonale w przypadku rysunków zawierających cienkie linie i detale, jest często używany do tworzenia prac wymagających precyzji. Nadaje się do wykonywania rysunków markerami lub cienkopisami, a także ołówkiem lub kredkami. Ten gruby papier jest sztywny i wytrzymały, co gwarantuje naszemu dziełu trwałość.
  • Papier teksturowany – w odróżnieniu od bristolu na ciekawej powierzchni papieru teksturowanego możemy łatwiej tworzyć subtelne linie i cieniowania. Jest on również cieńszy niż bristol. Do rysowania najlepiej nadają się arkusze o gramaturze 100–150 g/m². Papier teksturowany najchętniej wybierają artyści posługujący się ołówkiem, węglem lub kredkami pastelowymi. Często sięgają po niego również miłośnicy akwareli.
  • Papier bezdrzewny – w jego składzie brakuje włókien zdrewniałych lub ich zawartość jest mniejsza niż 5%. Jest on wysoce odporny na upływ czasu i procesy starzenia, ale bardziej przezroczysty niż papier produkowany metodą tradycyjną.
  • Papier do pakowania – zwykle jest dostępny w odcieniu brązowym lub ciemnożółtym. Najpiękniej wyglądają na nim prace wykonane ołówkiem lub węglem drzewnym. Jest również polecany do rysowania pastelami, sepią lub sangwiną.
  • Papier powlekany – powłoka na powierzchni tego papieru dodaje mu blasku i podkreśla jego gładkość, jednocześnie zmniejszając chłonność. Dzięki temu sprawdza się dobrze w przypadku rysunków wykonywanych tuszem lub cienkopisami. 

Do wyboru, do koloru

Grubość papieru, jego tekstura i właściwości to nie wszystko. Wybierając papier, warto również zwrócić uwagę na jego kolor. Najpowszechniejszy jest, rzecz jasna, papier biały – głównie ze względu na swoją uniwersalność. Biały papier nadaje się do rysowania różnymi przyborami plastycznymi, jest też doskonały do twórczych eksperymentów z cieniowaniem, kontrastami i detalami. Pozwala również na swobodne stosowanie dowolnej techniki, więc jest doskonałym wyborem dla początkującego adepta rysunku. Jeśli jednak chcemy uzyskać dodatkowy efekt artystyczny za pomocą ciekawego koloru papieru, możemy wypróbować na przykład odcień:

  • beżowy – idealny do tworzenia prac w ciepłych, nostalgicznych klimatach. Sprawdza się doskonale w zestawieniu z kredkami pastelowymi lub węglem, wprowadzając dodatkowy element tekstury i głębi, nie jest jednak polecany do rysowania ołówkiem;
  • czarny – to doskonały wybór, jeśli zamierzamy użyć białej kredki, akrylowego markera lub żelopisu, aby stworzyć rysunek o wysokim kontraście barw. Białe linie lub detale na czarnym tle są wyraziste i efektowne;
  • grafitowy – jego szarość subtelnie podkreśla odcień ołówka lub węgla. Nadaje się najlepiej do tworzenia rysunków monochromatycznych.

Papiery kolorowe umożliwiają wzbogacenie naszego rysunku o dodatkowe elementy ekspresji artystycznej. Za pomocą odpowiednio dobranego koloru papieru możemy podkreślić nastrój rysunku lub poeksperymentować z kontrastami.

Garść porad dla początkujących rysowników

Jeżeli nadal nie jesteśmy pewni, jaki papier będzie najlepszy do wykonania konkretnej pracy naszą ulubioną techniką, podczas dokonywania wyboru kierujmy się następującymi wskazówkami.

  • Grunt to nie bać się eksperymentować – wypróbowywanie różnych rodzajów papieru i testowanie ich właściwości to najskuteczniejsza droga do dowiedzenia się, który papier najlepiej pasuje do naszych indywidualnych preferencji i stylu rysowania.
  • Gramatura papieru ma duże znaczenie – im wyższa gramatura, tym jest on wytrzymalszy i odporniejszy na ścieranie czy odkształcenia.
  • Dobierajmy papier do techniki rysowania – jak już wspomnieliśmy, nie każdy papier nadaje się do każdej techniki rysunku. Przed zakupem zastanówmy się więc, czy będziemy używać głównie ołówków, kredek, markerów czy może plan dotyczy rysowania węglem.
  • Zawsze kupujmy papier w specjalistycznym sklepie papierniczym lub artystycznym – dobra jakość papieru przekłada się na lepszy efekt naszej pracy. Ponadto w razie wątpliwości można poprosić o radę doświadczonego sprzedawcę.

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia:
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. zmienne, w zależności od godzin trwania zajęć
 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera