Skip to main content
Napisane | blog

Jak przygotować teczkę na ASP?

Kto ma szansę dostać się na ASP? – zasady rekrutacji

Na większość uczelni typu Akademia Sztuk Pięknych i pokrewne studia artystyczne corocznie startuje co najmniej kilku chętnych na jedno miejsce. Tych, którzy zostaną wytypowani na przyszłych studentów, będzie zaledwie garstka. Egzaminy wstępne trwają zazwyczaj kilka tygodni i obejmują trzy etapy. Przy czym pokonanie pierwszego upoważnia do przystąpienia do kolejnego szczebla klasyfikacji. Kandydat, prezentując prace i przystępując do zadań, zbiera punkty, których wysoka liczba może otworzyć przed nim drzwi do upragnionej uczelni.

Ułatwieniem podczas rekrutacji jest fakt, iż akademie artystyczne nie biorą pod uwagę ocen uzyskanych przez kandydata na egzaminie maturalnym. Maturę po prostu trzeba zdać i to wystarczy, by stawić się na przesłuchaniach. Warunkiem niezbędnym, by móc stanąć przed komisją, będzie jednak posiadanie własnych prac, które zaprezentujemy. A to oznacza, że każdy chętny do bycia artystą musi przygotować teczkę – zestaw najlepszych i ciekawych prac, które pokażą potencjał kandydata.

Dobre portfolio, czyli na co zwrócić szczególną uwagę?

To, jaką zawartość powinna mieć teczka osoby ubiegającej się o przyjęcie na ASP, zazwyczaj określają wymogi i zapisy danej uczelni. Nieco inaczej przebiegać będzie rekrutacja na Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, Gdańsku czy Szczecinie, a inaczej na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym. Podobnie nieco inne wymogi spełnić trzeba będzie przy ubieganiu się o przyjęcie na określony wydział. Jeśli startujemy na grafikę, przyda się więcej studiów i szkiców ołówkiem i węglem, a gdy ubiegamy się o przyjęcie na kierunek malarski – prace malarskie.

Większość uczelni, które wymagają zaprezentowania własnych prac kandydata, udostępnia również listę tematów i zagadnień do podjęcia i realizacji. Śledząc na bieżąco warunki przyjęcia na określoną uczelnię, łatwiej przygotować teczkę z oczekiwanymi pracami. Oczywiście tematyka to jedno, ale liczyć będzie się głównie indywidualny warsztat młodego adepta sztuki, umiejętność prawidłowego odwzorowania rzeczywistości, praktyczna znajomość zagadnień proporcji i perspektywy, a nade wszystko unikatowość pokazanych prac. Niektóre z nich trzeba będzie omówić i dobrze, jeśli podczas prezentacji uda się uwydatnić nasz charakterystyczny, niepowtarzalny styl.

Prace rysunkowe w portfolio – jakie przygotować?

W teczce, jaką przygotowujemy na ASP, powinno znaleźć się kilka prac graficznych, w tym z pewnością rysunek postaci, najlepiej z natury. Dobrze widziane będzie również studium postaci, a nawet kilka tego typu prac wykonanych w równych technikach, nie tylko ołówku, ale i węglu, tuszu czy sepii. Warto mieć na uwadze fakt, iż dużym upodobaniem komisji cieszą się szkice stóp i dłoni, na które zwraca się szczególną uwagę. Dlatego ten element rysunku modela postarajmy się dopracować do perfekcji. W teczce przyda się również kilka szkiców, dokumentów stylu naszej pracy oraz rysunek linearny świadczący o biegłości opanowania podstaw.

Nie bez znaczenia będzie stan naszej teczki, jakość papieru, na którym wykonane zostały prace, oraz ogólna schludność i dobre pierwsze wrażenie. Rysunki w wielkości do 100 x 70 cm dobrze umieszczamy bezpośrednio w aktówce, natomiast mniejsze najlepiej nakleić na tej samej wielkości podkładzie, białym lub czarnym. W ten sposób nawet kilka obrazów o różnych rozmiarach na jednym arkuszu będzie prezentować się atrakcyjnie i estetycznie.

Co jeszcze powinno znaleźć się w portfolio?

Obok prac rysunkowych w teczce koniecznie umieszczamy prace malarskie przedstawiające postać, martwą naturę czy pejzaż. Choć zwykle nie ma wymogu, by obrazy obejmowały wszystkie te tematy, różnorodność będzie mile widziana. Świadczy nie tylko o odwadze i otwartości kandydata, ale i daje szansę pokazania się z różnych stron i zaprezentowania warsztatu w całej krasie. Nigdy nie wiemy, kto zasiada w komisji, jakie ma upodobania oraz co w danym roku będzie szczególnie akcentowane.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wśród naszych prac znalazły się kolaże i fotografie, portrety i rysunki geometryczne, rozmaite odsłony martwej natury czy plansze z małymi formami plastycznymi, czyli po prostu elementy, formy i tematy, które ukazują wyjątkowe zainteresowania aplikanta. A także prezentują kandydata na uczelnię jako osobę nie tylko o solidnym warsztacie plastycznym, ale przede wszystkim interesującą, kreatywną, o bogatym życiu wewnętrznym i równie kwiecistej osobowości.

Jak przygotować teczkę z pracami tak, by zdążyć?

Jedną z podstawowych i najistotniejszych rzeczy podczas przygotowywania teczki jest czas. Dobrze, aby było go jak najwięcej, dlatego pracę nad kompletowaniem wytworów najlepiej rozpocząć choćby już rok wcześniej. Wówczas bez zbędnego pośpiechu wpływającego na jakość i często paraliżującej presji stworzymy odpowiednią ilość wysokiej jakości dzieł. Zazwyczaj komisja wymaga przestawienia od 10 do 25 prac, a to niemało. By stworzyć taką liczbę przedstawień, która zrobi wrażenie na egzaminatorach – przemyślanych, półprofesjonalnych i wrażeniowych – potrzeba będzie co najmniej kilkudziesięciu godzin pracy.

Zazwyczaj dobrym pomysłem jest skorzystanie z oferty kursu rysunku i malarstwa przygotowującego na ASP, szczególnie dla osób nie związanych z żadną szkołą plastyczną. Korzystając z wiedzy wykładowców, można poznać wiele kruczków, które pomogą w przygotowaniu naprawdę świetnej teczki, a dając sobie odpowiednio dużo czasu i przestrzeni na rozwój, rzetelnie przygotować się do egzaminu.

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia:
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. zmienne, w zależności od godzin trwania zajęć
 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera