Historia mody

Historia mody

Charakterystyka

Cykl spotkań "Historia mody" kierujemy do osób zainteresowanych historią ubioru oraz historycznymi kostiumami teatralnymi i filmowymi. Podczas bogato ilustrowanych spotkań prześledzimy zmiany trendów modowych w epokach historycznych, będziemy doszukiwać się orientalnych inspiracji w modzie europejskiej, porozmawiamy o tym, jak rewolucje społeczne manifestowane są za pomocą krojów i dodatków. Wnikniemy do teatralnych i filmowych garderób, by zrozumieć istotę zjawiska, jakim jest projektowanie kostiumów historycznych w sztukach scenicznych i przemyśle filmowym.
Nasze opowieści o historii mody (głównie) kobiecej poprzemy ciekawymi slajdami z możliwością przymierzenia zrekonstruowanych strojów historycznych (na wybranych zajęciach).

25.03.2018
„Od pasterki do matrony – moda kobieca od końca XVIII w. do końca XIX w.”
20.05.2018
"Jak powstała nowoczesna moda? Czyli od secesji do art-deco"
27.05.2018
„Czy mamy polski styl? Aspekty polskie w modzie na przestrzeni dziejów”
24.06.2018
„Jak ubrać historię? Kostiumy historyczne w teatrze i filmie”

Cena i czas trwania

1 spotkanie 1,5 h 40 zł

Prowadzenie

Barbara Szewczyk – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz New York Film Academy w Nowym Jorku. Zrealizowała kilkanaście krótkometrażowych filmów fabularnych, animowanych i dokumentalnych, które brały udział w licznych polskich i międzynarodowych festiwalach, zdobyły kilka nagród. Reżyserowała spektakle niezależnego teatru historycznego Nomina Rosae. Fascynuje się historią XIX wieku oraz historią ubioru. Prowadzi wykłady na temat historii ubioru oraz kostiumów teatralnych i filmowych w różnych instytucjach kulturalnych. Zrealizowała szereg scenografii do krótkometrażowych filmów, aranżowała wystawy, pisze scenariusze, fotografuje, zajmuje się ilustracją, rysuje storyboardy. W stowarzyszeniu Klub Jagielloński organizuje i prowadzi cykl spotkań pt. „Szukamy polskiego stylu”. Pisze artykuły o tematyce historycznej i kulturalnej dla portalu internetowego: www.jagiellonski24.pl oraz miesięcznika idei www.nowakonfederacja.pl.