Sucha igła. Warsztaty grafiki artystycznej

Sucha igła. Warsztaty grafiki artystycznej

Charakterystyka zajęć

Warsztaty są znakomitą okazją do zapoznania się ze szlachetną techniką graficzną druku wklęsłego — suchorytem nazywaną też suchą igłą. Podczas spotkania każdy z uczestników stworzy - za pomocą stalowej igły na wypolerowanej płycie miedzianej bądź pleksi (do wyboru) - formę drukową. W technice suchorytu igła, zagłębiając się w powierzchnię płyty, pozostawia rowek oraz wystający wiórek metalowy, które zatrzymują farbę. Tą szlachetną techniką graficzną posługiwali się wielcy mistrzowie obrazu m.in.: Albrecht Dürer, Rembrandt, Auguste Rodin, Pablo Picasso. Podczas warsztatów każdy z uczestników zaprojektuje i wykona autorską grafikę, odbije ją pod specjalną prasą graficzną, a odbitkę i matrycę zabierze ze sobą.

Program

- wprowadzenie ( historia, opis technik, opis i pokaz narzędzi oraz techniki druku - przykładowe grafiki różnych współczesnych twórców)
- przygotowanie szkiców, projektów, poszukiwanie inspiracji w naturze, w albumach, zdjęciach i w sobie/ lub działanie bezpośrednio na matrycy.
- rytowanie na matrycach (do wyboru) z plexi bądź miedzi za pomocą narzędzi takich jak: igły, różnego rodzaju ruletki, chwiejaki, rylce- techniki: mezzotinta, sucha igła, techniki mieszane.
- drukowanie na specjalnym papierze pod prasą graficzną.

Cena i czas trwania

1 spotkanie 4 godziny
200 zł od osoby

Prowadzenie

Ewa Kutylak -- absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uprawia grafikę warsztatową posługując się klasycznymi technikami graficznymi: suchą igłą, mezzotintą, akwafortą, miedziorytem. Zajmuje się również projektowaniem graficznym, ilustracją i fotografią artystyczną. Prowadzi warsztaty artystyczne. Bierze udział w wystawach w kraju i za granicą. Laureatka nagród, wyróżnień, stypendiów artystycznych. Jej prace można zobaczyć i kupić w prywatnych galeriach w kraju i za granicą, m.in w galerii TRIADA w Gdańsku,  galerii M we Wrocławiu, Larry Warnock Fine Arts w Palm Springs (USA) czy w galerii Art Supplement w Getyndze (Niemcy).