Kurs sitodruku

Kurs sitodruku

Charakterystyka zajęć

Sitodruk to technika sięgająca XVII wieku. Za jej twórców uważa się Japończyków, którzy zdobili kimona, używając sit z włosia zwierzęcego. Jak sama nazwa wskazuje sitodruk polega na drukowaniu przez specjalne sito. Celem zajęć jest wprowadzenie w technikę.

Podczas kursu przedstawione zostaną cztery technologie sitodruku. Ich uczestnicy wykonają grafiki do powieszenia na ścianie, plakaty, kartki okolicznościowe lub zaproszenia, nadruki na tkaninach, np. zasłonach, obrusach, poduszkach, czy nawet koszulkach. W czasie warsztatów uczestnicy będą pracować z farbami akrylowymi oraz specjalnymi farbami termoutwardzalnymi do tkanin.

Program

- Sitodruk z szablonu – przedstawienie materiałów oraz chemii niezbędnej do pracy w tej technice, przygotowanie własnego projektu szablonu na cienkim papierze i druk przez sito. Wykonanie trzech szablonów drukowanych w różnych kolorach.
- Sitodruk z naświetlonego sita  – przygotowanie rysunku na kalce lub wycięcie szablonu z czarnego papieru i naświetlani  na sicie pokrytym emulsją światłoczułą. Wykonanie grafiki pośredniej.
- Sitodruk ze zdjęciem– przygotowanie zdjęcia pod naświetlenie sita, wydruk z komputera na kalce, naświetlenie sita. Wykonanie grafiki.
- Sitodruk z łączenia zdjęcia z rysunkiem lub szablonem – przygotowanie druku z szablonu, a następnie nadruk z naświetlonego sita rysunku lub zdjęcia.

Minimalna ilośc uczestników: 4 osoby
Maksymalna ilość uczestników: 6 osób

Cena i czas trwania

4 spotkania po 3 godziny - 12 godziny 

Prowadząca

Anna Ludwicka – artystka grafik po Wydziale Sztuki UTH w Radomiu, specjalizacja grafika artystyczna, aneks do dyplomu z projektowania graficznego z wykorzystaniem serigrafii (sukienki, które wyszczuplają). Od kilku lat popularyzuje techniki graficzne i prowadzi warsztaty serigrafii/sitodruku. Bierze udział w konkursach i wystawach artystycznych. Laureatka wielu konkursów rysunkowych. A także matematyk po Wydziale MIM UW.

Ola Gralik – absolwentka Uczelni Warszawskiej. Instruktorka warsztatów edukacyjno-artystycznych. Technikę serigrafii (sitodruku) doskonaliła w Akademii Łucznica oraz pod okiem Anny Ludwickiej, z którą wspólnie tworzą artystyczne projekty pod nazwą Ludwicka Van Der Gralik. Od 2015 roku prowadzi zajęcia z serigrafii oraz innych technik graficznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pasjonatka natury, litoterapii i ecoprintingu.
Stworzyła markę Van Der Gralik pod którą powstają jednostkowe wyroby biżuteryjne z żywicy epoksydowej z elementami natury oraz z kamieni półszlachetnych .