Kurs sitodruku

Kurs sitodruku

Charakterystyka zajęć

Sitodruk to technika sięgająca XVII wieku. Za jej twórców uważa się Japończyków, którzy zdobili kimona, używając sit z włosia zwierzęcego. Jak sama nazwa wskazuje sitodruk polega na drukowaniu przez specjalne sito. Jest to niezwykle efektowna i uniwersalna technika, która pozwala wykonać bardzo szczegółowe projekty na takich materiałach jak papier, tkanina, drewno, glina, tworzywa sztuczne. W zależności od długości kursu, uczestnicy zbudują od podstaw ramę, naciągną siatkę oraz emulsję światłoczułą albo na już gotowych ramach będą uczyć się je naświetlać. Na zajęciach uczestnicy będą pracować z własnymi projektami. Zapoznają się ze sprzętem niezbędnym przy tej technice oraz wykonają serię odbitek na papierze.

Drukujemy na papierze. Kursanci dodatkowo mogą przynieść koszulki, torby (muszą być w jasnych odcieniach). Prosimy o przygotowanie jednokolorowego projektu w formacie nie większym niż A4. Należy go przesłać minimum tydzień przed rozpoczęciem się zajęć na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. WAŻNE: Wzór powinien być wykonany czarnym kolorem, a grubość linii nie powinna być cieńsza niż linia długopisu. 

Program

(2 dni)

Przewiduje przejście pełen cykl produkcji, od budowy własnej ramki do stworzenia nakładu odbitek.
dzień 1
(czas trwania 3h)
-wstęp teoretyczny
-budowa ram
-naciąganie emulsji światłoczułej
dzień 2
(czas trwania 4h)
-druga część teorii
-naświetlanie wzorów
-płukanie
-druk

Cena i czas trwania

2 spotkania - 7 godzin - 420 zł

Minimalna ilość uczestników: 4 osoby
Maksymalna ilość uczestników: 6 osób

Prowadzący

Bartosz Korczak i Rafał Rosołowski - twórcy związani z warszawską pracownią sitodruku V9. Specjalizują się w drukowaniu limitowanych edycji grafik na papierze i tekstyliach. W swoich działaniach kultywują tradycje ręcznego druku i pracy w duchu Do-It-Yourself.