Warsztaty teatralne dla dzieci

Warsztaty teatralne dla dzieci

Charakterystyka zajęć

Warsztaty mają na celu rozwijanie kreatywnej, twórczej działalności dzieci, rozbudzanie autentycznej ekspresji, ale przede wszystkim całościowy rozwój młodej osoby. Program zajęć zawiera mnóstwo atrakcyjnych dla dzieci zabaw i ćwiczeń wspierających pewność siebie, otwartość na drugą osobę, akceptację siebie, naturalność działania, spontaniczność, wyobraźnię poprzez: pracę indywidualną, współpracę w parze czy współpracę w grupie. Cykl zajęć teatralnych zakończy się spektaklem.

Program zajęć

Ćwiczenia aktorskie (MŁODY AKTOR)
Zadania aktorskie i rozgrzewki ruchowe na pogłębienie świadomości swojego ciała, dodające odwagi na scenie, wspierające otwieranie się na drugą osobę zarówno w kontakcie fizycznym jak i wzajemnym zaufaniu, zabawy dodające poczucia pewności siebie, akceptacji siebie, swobodnego występowania na scenie, odnalezienia charyzmy, która pomoże nam wciągnąć widza w nasz świat.

Ćwiczenia umuzykalniające (MUZYKA)
Praca z emisją głosu, śpiew, zabawy na poczucie rymu, improwizacje ruchowe. Zabawa z tekstem naszych ulubionych fragmentów książek i wierszy (SŁOWA). Czytane lektury szkolne i wiersze wydają się często nudne. Na zajęciach nie będzie nudy. Odkryjemy bogactwo słów, książek poprzez działania teatralne. Słowa na scenie pozwolą nam wywoływać u widza śmiech, łzy, strach, litość, sympatię, wstręt.

Improwizacje teatralne (IMPROWIZACJA)
Czas na spontaniczność, otwieranie się, odkrywanie potencjału swojej osobowości i ekspresji. Ćwiczenia pozwalające nam spełnić naszą wrodzoną potrzebę wymiany myśli, uczuć i przeżyć.

Teatr cienia (CIEŃ)
Za parawanem w świetle reflektorów poznamy jak grać w teatrze cienia. Ta wywodząca się ze starożytnych Chin forma teatralna jest bardzo inspirującą dla dzieci formą teatralną.

Teatr ruchu (RUCH)
Rytmika, improwizacja, ruchem naszego ciała możemy przekazać widzowi bardzo wiele. Będziemy rozwijać swoją koordynacje ruchową, świadomość oraz mowę ciała.

Teatr przedmiotu (PRZEDMIOT)
Ożywimy przedmioty, które staną się aktorami na scenie. Przedmioty odezwą się ludzkim głosem, będą się poruszać w swoim własnym świecie, stworzymy im ciekawe osobowości. Nauczymy się operować przedmiotem odpowiednio do jego plastyki ruchu, staniemy się animatorami naszych postaci.

Prowadzenie

Anna Szufa – animatorka kultury, absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie studiuje Reżyserię Teatru Dzieci i Młodzieży w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Pracuje jako instruktor teatralny grup gimnazjalnych, licealno-studenckich, prowadzi zajęcia edukacyjne w Łazienkach Królewskich dla dzieci i młodzieży. Swoje doświadczenie teatralne zdobywała podczas stażu w New Vic Theatre w Anglii biorąc udział w licznych projektach teatralnych oraz na kursie teatralnym w Teatrze Baza. W 2016 roku wyreżyserowała trzy spektakle z grupami dziecięco- młodzieżowymi wystawiane dla dzieci z domu dziecka oraz dzieci z Domu Samotnej Matki.