Warsztaty stolarskie dla dzieci

Warsztaty stolarskie dla dzieci

Charakterystyka zajęć

Istotą warsztatów stolarskich dla dzieci jest rozwój abstrakcyjnego myślenia i zmysłu technicznego. Podczas zajęć dzieci nauczą się podstaw pracy z drewnem oraz poznają zasady korzystania z profesjonalnych narzędzi stolarskich. Opracują i zrealizują indywidualny projekt według własnego pomysłu. Rezultatem warsztatów może więc być drewniana gra, model samolotu czy nawet prosty mebel.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku powyżej 6 lat
Liczba uczestników zajęć – min. 3, max. 10

Program

- prezentacja rodzajów narzędzi stolarskich (m.in.ściski, piły włosowe, płatnice) i przedstawienie zasad ich bezpiecznego użytkowania
- zapoznanie z różnymi gatunkami drewna oraz ich specyfiką w kontekście tworzonych przedmiotów i dóbr użytkowych
- przedstawienie technik obróbki i łączenia drewna
- opracowanie i realizacja własnego projektu według własnego pomysłu

MARZEC:  DREWNIANE ZABAWKI
W trakcie warsztatów dzieci zaprojektują i wykonają drewniane zabawki. Każdy z uczestników samodzielnie stworzy projekt i przystapi do jego realizacji. Dzieci dostaną kawałki różnych rodzajów drewna, o różnych kształtach, z których wybiorą części niezbędne do wykonania zaprojektowanych przez siebie zabawek.  Zaprzyjaźnimy się z papierem ściernym. Będziemy używać pił, wyrzynarki do drewna, młotków, wiertarek i wkrętarek. Do połączenia drewnianych części użyjemy kleju, sznurka, kołków, wkrętów i gwoździ. Najpierw wyjaśnimy zasady używania poszczególnych narzędzi, a potem, pod naszym nadzorem, dzieci nauczą się ich używać samodzielnie. Powstaną roboty, zwierzątka i samochody, kto wie co jeszcze! Nie ma przecież granic dziecięcej wyobraźni!

KWIECIEŃ: SZTUKA UŻYTKOWA
W trakcie warsztatów dzieci zaprojektują i wykonają drewniane meble, a raczej mebelki, bo będą przeznaczone tylko do ich użytku. Podczas zajęć każdy wykona stoliczek bądź taborecik. Przed przystąpieniem do „prac ciężkich” wyszlifujemy drewno, a potem będziemy używać pił, wyrzynarki do drewna, młotków, wiertarek i wkrętarek. Do połączenia drewnianych części użyjemy kleju, sznurka, kołków, wkrętów i gwoździ. Najpierw wyjaśnimy zasady używania poszczególnych narzędzi, a potem, pod naszym nadzorem, dzieci nauczą się ich używać samodzielnie.
Miłośnicy stolarki na pewno będą zadowoleni.

MAJ:  PREZENT NA DZIEŃ MAMY I TATY
W trakcie warsztatów dzieci zaprojektują i wykonają drewniane prezenty na Dzień Mamy i Dzień Taty. Dzieci będą mogły wykonać jedną z dwóch propozycji: drewnianą parę ludzików – symbolizującą rodziców albo drewniane serce – symbolizujące miłość do rodziców. Przed przystąpieniem do „prac ciężkich” wyszlifujemy drewno, a potem będziemy używać pił, wyrzynarki do drewna, młotków, wiertarek i wkrętarek. Do połączenia drewnianych części użyjemy kleju, sznurka, kołków, wkrętów i gwoździ. Najpierw wyjaśnimy zasady używania poszczególnych narzędzi, a potem, pod naszym nadzorem, dzieci nauczą się ich używać samodzielnie. Własnoręcznie wykonany prezent dla rodziców – nie ma nic piękniejszego!

Czas trwania i cena

50 zł / spotkanie 1,5 godziny

Prowadzenie

Agnieszka Bykowska-Giler: instruktorka zajęć plastycznych, miłośniczka pracy w drewnie; prywatnie mama dwójki urwisów.

Alan Sumara: stolarz z dziada – pradziada; właściciel firmy stolarskiej; prywatnie miłośnik czworonogów.