Kurs grafiki warsztatowej dla młodzieży

Charakterystyka zajęć

Kurs grafiki warsztatowej to zaproszenie do poznania podstawowych technik druku: wklęsłego, wypukłego i sitowego i pokazanie mozliwości ich wykorzystania. Podczas zajęć młodzi kursanci samodzielnie zaprojektują i wykonają matryce przy użyciu narzędzi dedykowanych danej technice. Projekty zostaną zrealizowane na różnych podłożach takich jak odpowiednio dobrany papier czy tkanina. Podczas trwania kursu nauczymy się wykonywać miejscowe nadruki na papierze i tekstyliach oraz takie, które z łatwością będzie można powielać. Kurs rozpocznie się teoretycznym wprowadzeniem uwzględniającym podział technik graficznych, potrzebne narzędzia oraz omówienie przykładów prac.

Program

1. SITODRUK

  • druk wzoru powtarzalnego (przygotowanie projektów oraz wykonanie raportu pozwalającego na jego powielanie na dowolnym formacie oraz podłożu).
  • przeniesienie zdjęcia (obrazu rastrowego) na sito. Na jednym sicie wykonamy trzy matryce, które po nałożeniu na siebie utworzą wyjściowy obraz
  • wykonanie serii odbitek poprzez malowanie akwarelą na sicie na wcześniej wyznaczonym przy pomocy emulsji polu,

2. LINORYT, DRZEWORYT

  • przygotowanie projektu w wybranym formacie, przełożenie go na linoleum lub drewnianą sklejkę oraz opracowaniu matrycy. ( w ramach zajęć wytniemy w linoleum pojedyncze elementy, z których uczestnicy warsztatów ułożą dowolne kompozycje uzyskując w ten sposób wzór na tapetę, odzież lub plakat. Wycięte elementy będziemy dowolnie komponować na wybranym formacie i podłożu.

3. SUCHA IGŁA

  • wprowadzenie w technikę druku wklęsłego. Na dowolnie wybrany przez siebie temat uczestnicy wykonają 2 matryce, na pleksi lub metalowej płytce, po czym przy pomocy prasy i farby drukarskiej wykonają serię odbitek.

4. MONOPRINT

  • wprowadzenie w technikę druku pozwalającą na wykonanie tylko jednej odbitki lub kilku modyfikowanych w trakcie procesu nakładania farby na matrycę. Obraz powstaje poprzez nakładanie farby każdorazowo po wykonaniu odbitki na papierze. Matrycę wykonamy na pleksi, a do odbitek wykorzystamy farby akrylowe.

Cena i czas trwania

Zajęcia adresowane są do uczniów klas 7-8 i licealistów.

17 spotkań x 1,5 godziny - 1020 zł 

Prowadzenie

Ewa Hipnarowicz - absolwentka Politechniki Łódzkiej na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, studiowała również w Accademia di Belle Arti di Foggia oraz Escola Superior de Disseny w Barcelonie. Projektantka, instruktorka rysunku, malarstwa i grafiki. W trakcie studiów jak i pracy zawodowej miała styczność z wieloma dziedzinami sztuk plastycznych, takich jak: rysunek, malarstwo, grafika warsztatowa, rzeźba, tkanina artystyczna, batik, sitodruk, introligatorstwo. Projektowała biżuterię, dywany, akcesoria męskie oraz nadruki na tekstylia.