Kurs tworzenia unikatowej ceramiki użytkowej

Kurs tworzenia unikatowej ceramiki użytkowej

Charakterystyka zajęć

Kurs ukierunkowany jest na naukę projektowania i tworzenia przedmiotów użytkowych w materii ceramicznej. Podczas zajęć uczestnicy mają okazję poznać ręczne techniki modelowania gliny (m.in. technika wygniatania i wylepiania, budowania z wałków i z płatów gliny oraz konstruowania form zaokrąglonych), a także techniki zdobienia (m.in. szkliwienie, aplikacje, inkrustowanie). Powstałe prace mają charakter unikatowy, są jedyne w swoim rodzaju. Wszystkie prace są wypalane na miejscu w piecu ceramicznym, po obróbce uczestnicy zabierają je do domu. Cena obejmuje wszystkie materiały, szkliwienie, wypał w piecu ceramicznym.

Program

1. Przedstawienie i omówienie podstawowych technik ceramicznych. Projekt i wykonanie małej formy naczyniowej (czarka, filiżanka, miseczka)
2. Wprowadzenie techniki odcisku z formy i podstawowych metod zdobniczych. Realizacja użytkowo dekoracyjnego naczynia (wazon, flaszka, misa).
3. Formy ażurowe (świecznik, lampa abażur).
4. Projektowanie i realizacja akcesoriów łazienkowych w wybranej przez siebie technice.
5. Użyteczny bibelot (ramki, puzderka itp.)
6. Kameralna zastawa stołowa według własnego projektu.
7. Kameralna zastawa stołowa według własnego projektu cd.
8. Wprowadzenie dalszych metod zdobniczych (sgrafitto, telnki metali).
9. Realizacja wybranego przez siebie tematu.
10. Kończenie prac z poprzednich zajęć.

Cena i czas trwania

10 spotkań po 3 godziny
30 godzin 900 zł

Prowadzenie

Stefania Pietrasiak - absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie (specjalizacja projektowanie ceramiki artystycznej i użytkowej) oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Wzornictwo-projektowanie ceramiki, Restauracja i Rekonstrukcja Ceramiki i Szkła, oraz Sztuka i Wzornictwo Ceramiki). W swojej działalności artystycznej zajmuje się konserwacją dzieł sztuki, ceramiką artystyczną, oraz ceramiką użytkową w architekturze. Tworzy także ilustracje oraz grafikę koncepcyjną.