Warsztaty twórczego pisania online - opowiadanie

Warsztaty twórczego pisania online - opowiadanie

Charakterystyka zajęć

Warsztaty twóczego pisania to krótkie cykle spotkań dedykowane różnym formom literackim. Podczas zajęć poświęconych opowiadaniu prowadzący przybliży uczestnikom tą krótką, lecz wymagającą formę. Uczestnicy będą analizować arcydzieła polskiej i światowej literatury, ale przede wszystkim ćwiczyć i pisać. Odpowiedzą m.in. na pytania skąd czerpać inspiracje do pisania, jak skonstruować postać narratora, jakim językiem ma mówić. Wszystko to, by czytelnika porwać, a nie zanudzić!

Zajęcia odbywają się na żywo w programie Skype.

Program zajęć


I zajęcia - Opowiadanie ustne i opowiadanie jako gatunek literacki. Skąd czerpać inspiracje do opowiadań; jak znajdować lub wymyślać ciekawe historie, tworzyć wiarygodne postacie o niebanalnych charakterach.

II zajęcia - Jak skonstruować opowiadanie i narratora. Jak dobrze rozplanować ekspozycję, kulminacje, punkty zwrotne, puentę. Co zrobić, by zaskakiwać, zwodzić czytelnika. Kiedy wprowadzać bohaterów. Jak znaleźć właściwe proporcje między opisem, dialogiem, wydarzeniami.

III zajęcia - Jak tworzyć dialogi i czy sposób mówienia charakteryzuje naszych bohaterów. Jak „podsłuchiwać” język mówiony i twórczo przekształcać go w opowiadaniu. I wreszcie, co zrobić, by nie zanudzić czytelnika

IV zajęcia -  Język opowiadania. Jak przy pomocy odpowiedniego doboru słów kształtować dynamikę tekstu. Jak słowa oddziałują na wyobraźnię czytelnika. Właściwości poszczególnych części mowy. Składnia opowiadania i jej wpływ na czytelnika. Podsumowanie cyklu.

Cena i czas trwania

4 spotkania po 1,5 godziny
210 zł

Prowadzenie

Jarosław Górski - Absolwent Polonistyki UW, dziennikarz, popularyzator humanistyki, autor książek (m.in. eseistycznej książki „Męska rzecz” o wzorcach i obrazach męskości w literaturze i powieści „Wersje”) oraz autor i współautor  książek popularnonaukowych dla dorosłych i dla dzieci z dziedziny historii, historii kultury, sztuki i nauki.Obecnie przygotowuje książkę o archetypowych i literackich wyobrażeniach dziecka. Stale pisuje eseje, felietony, reportaże o literaturze i czytelnictwie, sztuce, życiu kulturalnym i społecznym, a także popularne artykuły z zakresu psychologii i sztuki życia. Jest stałym współpracownikiem m.in. magazynów „Obywatel”, „Magazyn Literacki Książki”, „Stolica”, „Euro-Styl”. Od wielu lat w różnych ośrodkach całej Polski prowadzi zajęcia cykliczne oraz wykłady popularyzujące polską kulturę i humanistykę.