Warsztaty interpretacji dzieł sztuki

Warsztaty interpretacji dzieł sztuki

Charakterystyka zajęć

Warsztaty interpretacji sztuki „Panorama sztuki współczesnej” to cykl zajęć poświęconych często kontrowersyjnym zjawiskom w sztuce najnowszej. Podczas cotygodniowych spotkań uczestnicy będą rozmawiać o artystach, których twórczość przekracza gatunkowe ograniczenia, nie zawsze pozostawia po sobie materialne dzieło, wymaga od odbiorcy poznania szerokiego kontekstu kulturowego, politycznego, biograficznego.

W tym roku akademickim nasze zajęcia z czytania malarstwa (nie tylko współczesnego) będą poświęcone motywom mitologicznym w sztuce. Będziemy oglądać obrazy, czytać fragmenty literatury, opowiadać i poszukiwać aktualnych do dziś znaczeń dawnych opowieści. Będziemy zastanawiać się, czy losy dawnych, nie tylko greckich i rzymskich, bóstw, bohaterów, postaci ukazywane przez artystów różnych epok, mogą powiedzieć nam coś ważnego także o dzisiejszym świecie, nas samych, relacjach międzyludzkich. Będziemy wiec wychodzić od obrazów także po to, żeby porozmawiać o problemach filozoficznych, psychologicznych, o mechanizmach ludzkich zachowań i sposobach radzenia sobie człowieka ze światem.

Pierwsze spotkanie z cyklu poświęcone będzie mitowi o Amazonkach, a więc kobietach wyzwolonych spod męskiej dominacji i kontroli, jego obecności w różnych kulturach, znaczeniom, aktualizacjom w sztuce i aktualności w czasach dzisiejszych.

Cena i czas trwania

cały cykl - 10 spotkań po 1,5 godziny - 400 zł

Prowadzenie

Jarosław Górski – z wykształcenia polonista, nauczyciel historii literatury, wiedzy o kulturze, antropologii kultury. Obecnie dziennikarz – popularyzator historii Polski, historii literatury i kultury. Interesuje się przede wszystkim wzajemnym oddziaływaniem rożnych rodzajów i gatunków sztuki, a także wpływem sztuki na historię oraz ludzką wrażliwość, mentalność, sposób myślenia.