• Pracownia ikonopisania - warsztat malarski

  • Pracownia ikonopisania - warsztat malarski

  • Pracownia ikonopisania - warsztat malarski

Charakterystyka

Pracownia ikonopisania - warsztat malarski to zaproszenie dla wszystkich, którzy chcieliby zgłębić mistyczną sztukę pisania (malowania) ikon. Podczas zajęć uczestnicy razem z doświadczoną ikonopisarką - Ewą Grześkiewicz z Grupy Agathos - poszukają odpowiedzi na pytania, czym jest kanon i jakie znaczenie symboliczne mają na ikonie gesty, kolory, odwrócona perspektywa. W kolejnych krokach samodzielnie stworzą ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. Napiszą (namalują ) ją w oparciu o szkic przeniesiony na zagruntowaną, szpongowaną deskę lipową. 

Zajęcia będą dostosowane do potrzeb i możliwości poszczególnych uczestników.
W zależności od poziomu zaawansowania prace będą prowadzone nad następującymi ikonami:

I stopień – ikona Oblicza Chrystusa:
– uczestnicy poznają technikę tempery jajecznej, geometrię ikony, podstawowe proporcje stosowane przy pisaniu podobnych ikon.
II stopień – ikona Archanioła
– uczestnicy poznają geometrię ikony Archanioła oraz sposób malowania twarzy w półprofilu.
III stopień – ikona Matki Bożej Miłującej
– kolejny stopień to praca nad ikoną dwupostaciową, poznanie proporcji Oblicza Dzieciątka, sposobu malowania dłoni, ukazanie wzajemnej relacji między postaciami.
IV stopień – ikona Matki Bożej Znaku
– ten stopień będzie w dużej mierze poświęcony sposobowi malowania szat.

W czasie zajęć planowane są także prelekcje dotyczące teologii, symboliki i historii wybranych ikon, bogato ilustrowane materiałem zdjęciowym. Po wcześniejszym uzgodnieniu istnieje możliwość pracy nad inną , niż proponowana, ikoną.

Program

1. Wprowadzenie w historię ikony, rozmowa o roli kanonu i środkach artystycznych charakterystycznych dla tego malarstwa.
2. Wprowadzenie w tematykę, symbolikę i geometrię ikon Chrystusa, Archanioła, Matki Bożej Miłującej oraz Matki Bożej Znaku
3. Zaznajomienie ze sposobem rysowania twarzy, dłoni i szat na ikonach;
4. Wykonanie szkicu i przeniesienie go na deskę;
5. Sporządzenie medium;
6. Wprawki malarskie w technice tempery jajecznej;
7. Informacje o sposobie nanoszenia kolejnych warstw farby;
8. Malowanie ikony
9. Wykonanie aureoli, napisów końcowych, obrysu;

Cena i czas trwania

Zajęcia odbywają się 1 raz w tygodniu przez 4 godziny. Pełny cykl zajęć składa się z 8 spotkań i kosztuje 760 zł (690 zł dla osób kontynuujących). 

WTOREK
g. 09:30 - 13:30, start: 16.03.2021

CZWARTEK
g. g. 09:30 - 13:30, start: 15.04.2021

SOBOTA
g. 09:30 - 13:30, start: 17.04.2021
g. 14:00 - 18:00, start: 17.04.2021

 

Cena zawiera wszystkie materiały do użytku w pracowni oprócz deski i pędzli. Istnieje możliwość zakupu deski w wymiarach 25x30 cm oraz pędzli w cenie ok. 150 zł, bezpośrednio na zajęciach.

Prowadzący

Ewa Grześkiewicz

pisania ikon uczyła się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie pod kierunkiem o. Zygfryda Kota. Umiejętności doskonaliła w Studium Chrześcijańskiego Wschodu działającym przy klasztorze oo. dominikanów na warszawskim Służewiu, na warsztatach organizowanych przez Policealne Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim, na zajęciach z greckim ikonografem Theodorosem Papadopoulosem oraz podczas praktyk w prawosławnym monasterze Varatec w Rumunii. Jest współzałożycielką i członkiem Grupy Agathos zajmującej się ikonopisaniem oraz działalnością mającą na celu przybliżenie piękna ikony współczesnemu człowiekowi.
Od kilku lat współpracuje ze Scholą Węgajty współprowadząc warsztaty w ramach Laboratorium Tradycji Bizantyjskiej. Brała też udział w wykonaniu scenografii do dwóch spektakli Scholi – „Miracula Sancti Nicolai” oraz „Opowieści o świętym Franciszku”.

Zapisy

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia: 
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacaj: Asearch.pl | Sztukarnia 2020