Charakterystyka

Kurs twórczego pisania to zajęcia adresowane do wszystkich dzieci, które lubią wymyślać i opowiadać historie, lubią także nadawać słowom i zdaniom kształt artystyczny, uporządkowany. Cykl warsztatów rozpocznie wzajemne, możliwie spontaniczne opowiadanie sobie historii; i takich wymyślonych, i takich, które wydarzyły się naprawdę. Młodzi kursanci poszukają odpowiedzi na pytania co sprawia, że jedne z historii uznajemy za ciekawsze od innych oraz dlaczego łatwiej mówi się niż pisze. W kolejnych etapach zajęć skoncentrują się na elementach opowieści, zabiegach dodających fabule atrakcyjności, a także samodzielnie skonstruują różne rodzaje opowiadań. Działania praktyczne będzie wspierać lektura opowieści stworzonych przez wybitnych autorów. Efektem końcowym zajęć będzie własne opowiadanie w wybranej konwencji i formie.

Program

1. Historie - dlaczego łatwiej mówi się niż pisze

2. Podstawowe elementy opowieści: główny bohater i inni bohaterowie, wydarzenia, okoliczności, miejsce akcji // Jakie cechy tych elementów sprawiają, że opowieść odbierana jest jako ciekawa, intrygująca, wciągająca, angażująca naszą uwagę i emocje.

3. Podstawy świadomego konstruowania opowieści : samodzielne wymyślanie postaci o określonych cechach czy wydarzenia w zadanych okolicznościach. // Jak nadać spontanicznemu opowiadaniu formę zrozumiałą i atrakcyjną dla odbiorcy

4. Budowanie napięcia, tworzenie zwrotów akcji, ciekawe rozpoczęcie akcji (ekspozycja) i jej zakończenie, czyli jak dodać fabule atrakcyjności

5. Różne konwencje opowiadań - poszukiwanie własnego sposobu wypowiadania się

6. Eksperymenty pisarskie - wprawki w pisaniu baśni, opowiadania fantastycznego w odmianach fantasy i science-fiction, zabawnych opowieści współczesnych czy bajek ze zwierzętami, roślinami lub przedmiotami w roli głównej.

7. Eksperymenty pisarskie - mieszanie konwencji

8. „Praca dyplomowa” - każdy uczestnik z niewielką pomocą kolegów i prowadzącego, stworzy własne, staranne opowiadanie w wybranej konwencji i formie, początkowe opowiadanie z tomu, którego resztę stworzy już samodzielnie.

Cena i czas trwania

PONIEDZIAŁEK

klasy 4-6 / godz. 17:00 - 18:00 / termin: 27.09.21-24.01.22 / 16 spotkań x 1h /
cena podstawowa: 640 zł (4 x 160 zł), cena dla kontynuujących: 608 zł (4 x 152 zł)

klasy 7-8 / godz. 18:15 - 19:15 / termin: 27.09.21-24.01.22 / 16 spotkań x 1h /
cena podstawowa: 640 zł (4 x 160 zł), cena dla kontynuujących: 608 zł (4 x 152 zł)

Prowadzący

Jarosław Górski

Absolwent Polonistyki UW, dziennikarz, popularyzator humanistyki, autor książek (m.in. eseistycznej książki „Męska rzecz” o wzorcach i obrazach męskości w literaturze i powieści „Wersje”) oraz autor i współautor  książek popularnonaukowych dla dorosłych i dla dzieci z dziedziny historii, historii kultury, sztuki i nauki. Obecnie przygotowuje książkę o archetypowych i literackich wyobrażeniach dziecka. Stale pisuje eseje, felietony, reportaże o literaturze i czytelnictwie, sztuce, życiu kulturalnym i społecznym, a także popularne artykuły z zakresu psychologii i sztuki życia. Jest stałym współpracownikiem m.in. magazynów „Obywatel”, „Magazyn Literacki Książki”, „Stolica”, „Euro-Styl”. Od wielu lat w różnych ośrodkach całej Polski prowadzi zajęcia cykliczne oraz wykłady popularyzujące polską kulturę i humanistykę.

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia: 
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacaj: Asearch.pl | Sztukarnia 2020