Charakterystyka

 

Kurs rysunku stanowi zaproszenie do rozwinięcia umiejętności obserwacji i oddania rzeczywistości za pomocą najbardziej podstawowego, a zarazem kluczowego środka wyrazu plastycznego. Rysunek, w odróżnieniu od wszystkich pozostałych technik, nie potrzebuje specjalistycznych narzędzi, można go wykonywać wszędzie – w kawiarni, w tramwaju, na plaży i sięgać po to, co akurat ma się pod ręką. Przez setki lat stanowił jedyny sposób na utrwalenie chwili i wciąż pozostaje niezastąpiony, kiedy potrzebujemy „zapisać” na szybko swój wizualny pomysł (np. na ujęcie filmowe, żart sytuacyjny, kostium karnawałowy itp.).

Na zajęciach Uczestnicy zapoznają się z różnorodnymi technikami rysunkowymi takimi jak: ołówek, węgiel, czarna kredka, biała pastel, sepia, tusz oraz użyją ich w klasycznych tematach, takich jak: martwa natura, postać ludzka, pejzaż. Poćwiczą poprawne oddawanie proporcji, wrażenie przestrzenności i różnorodności faktur oraz wyrażenie własnej ekspresji twórczej. Nad całym procesem czuwać będzie doświadczona Instruktorka, która wesprze każdego Kursanta indywidualnie, służąc mu radą oraz pomocą.

Program

1. Studium martwej natury w technice węgiel na kartonie, poprzedzone szkicami, wprowadzenie do techniki, omówienie kwestii bryły, światłocienia, walorów. 

2. Warsztat / kontynuowanie pracy / korekty indywidualne. 

3. Szybkie szkice postaci, praca z modelem. Poza zmienia się co 15 minut, węgiel lub ołówek na kartonie. Wprowadzenie do tematu, proporcje ciała ludzkiego, kwestia skrótów oraz modelunku ciała. 

4. Warsztat / kontynuowanie pracy / korekty indywidualne.

5. Tusz (technika lawowania oraz rysunku patykiem) na białym kartonie. Wprowadzenie do techniki, kwestia walorów kontrastów, graficznych rozwiązań tematu. Praca w ogrodzie lub pracowni (w zależności od pogody). Szkice o dowolnej tematyce (rośliny, wnętrza, elementy pejzażu, przedmioty, postać).
6. Omówienie prac. Rozpoczęcie studium postaci w technice mieszanej; tusz oraz biała pastel na brązowym papierze. Praca z modelem. Omówienie kwestii techniki oraz zagadnień takich jak: proporcje, budowanie bryły, specyfiki tematu. Poprzedzone szkicami. Praca w ogrodzie lub pracowni (w zależności od pogody).

7.  Warsztat / kontynuowanie pracy / korekty indywidualne. 

Cena i czas trwania

sobota i niedziela w godzinach 10:00-18:00
terminy: 26-27 czerwca 2021 / 24-25 lipca 2021
 
harmonogram zajęć:
10:00-11:30 warsztat
11:30-12:00 przerwa kawowa
12:00-13:30 warsztat
13:30-14:30 przerwa obiadowa
14:30-16:00 warsztat
16:00-16:30 przerwa kawowa
16:30-18:00 warsztat
 
cena: 490 zł za 16 godzin kursu 
gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 100 zł, pozostałą część kwoty należy wpłacić w dniu rozpoczęcia kursu
(cena zawiera wszystkie narzędzia i materiały, dwa obiady dwudaniowe wegetariańskie, przekąski i napoje podczas przerw kawowych)
 
miejsce: ogród Sztukarni przy ul. Odolańskiej 60 w Warszawie
(przy niepogodzie zajęcia odbywają się w budynku) 
 

Prowadzący

Emilia Dragosz

26-27 czerwca
absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka obroniła w 2013 r. Malarka, finalistka konkursów artystycznych, w swojej twórczości zajmuje się zagadnieniami współczesności wykorzystując tradycyjne media malarskie. Jej obrazy znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach i w kolekcjach prywatnych. Mieszka i pracuje w Warszawie.
 

Berenika Kowalska

24-25 lipca

absolwentka wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom 2014 w pracowni interdyscyplinarnej prof. Zbigniewa Bajka. W 2010 r. studiowała na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Leona Tarasewicza, w ramach wymiany między-uczelnianej „MOST”. Wielokrotnie wyróżniana za malarstwo, rysunek i tkaninę artystyczną przez Radę Wydziału ASP Kraków. W 2014 otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2017 została wybrana do reprezentacji Polski na JCE Biennale (Europejskie Biennale Młodych). W 2017 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą.  

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia: 
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. 10.00-18.00 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera


Realizacaj: Asearch.pl | Sztukarnia 2020