Kurs twórczego pisania dla dzieci

Kurs twórczego pisania dla dzieci

Charakterystyka zajęć

Dzieci lubią wymyślać i opowiadać historie, lubią także nadawać słowom i zdaniom kształt artystyczny, uporządkowany. Dlatego zajęcia twórczego pisania w Sztukarni dla dzieci zaczniemy od wzajemnego, możliwie spontanicznego opowiadania sobie historii; i takich wymyślonych, i takich, które wydarzyły się naprawdę. Będziemy zastanawiać się, które z opowiedzianych historii są bardziej ciekawe, a które mniej, i dlaczego jedne uznajemy za ciekawsze od innych. Będziemy także ćwiczyć zapisywanie swoich historii i zastanawiać się, dlaczego łatwiej się mówi, niż pisze. W kolejnych etapach zajęć skoncentrujemy się na elementach opowieści, zabiegach dodających fabule atrakcyjności, a także przećwiczymy praktycznie różne rodzaje opowiadań. Efektem końcowym zajęć będzie własne opowiadanie w wybranej konwencji i formie.

Program 

Po pierwszej części dedykowanej historiom skupimy się na elementach opowieści: bohaterze głównym i pozostałych bohaterach, wydarzeniach, okolicznościach, miejscach akcji. Tu także będziemy zastanawiać się, jakie cechy tych elementów sprawiają, że opowieść odbierana jest jako ciekawa, intrygująca, wciągająca, że angażuje naszą uwagę i emocje. Będziemy wspólnie ćwiczyć samodzielne wymyślanie postaci o określonych cechach, czy wydarzenia w zadanych okolicznościach. Ćwiczenia te pomogą nam świadomie konstruować opowieści, nadawać spontanicznemu opowiadaniu formę zrozumiałą i atrakcyjną dla odbiorcy. Na tym, i na kolejnych etapach naszych zajęć będziemy także dużo czytać opowieści stworzonych przez wybitnych autorów, aby podpatrzeć, jak ci najwięksi radzili sobie z budowaniem poszczególnych elementów.
Następnie uczestnicy poznają i przećwiczą zabiegi dodające fabule atrakcyjności, takie jak budowanie napięcia, tworzenie zwrotów akcji, ciekawe rozpoczęcie akcji (ekspozycja) i jej zakończenie. Tu będzie bardzo dużo pisania, zarówno na zajęciach, jak i w domu.
Kolejnym etapem naszych zajęć będzie przećwiczenie różnych konwencji opowiadań, co pozwoli uczestnikom świadomie wybrać sposób, w jaki chcą się wypowiadać. Będziemy więc pisali baśnie, opowiadania fantastyczne w odmianach fantasy i science-fiction, zabawne, zwariowane opowieści współczesne czy bajki ze zwierzętami, roślinami lub przedmiotami w roli głównej. Gdy już się nauczymy tworzyć w określonej konwencji, zobaczymy, że konwencje można także mieszać niemal dowolnie. Tu także będzie dużo czytania, pisania, rozmów.
I na koniec popracujemy nad czymś w rodzaju „pracy dyplomowej”, a więc każdy uczestnik napisze, z niewielką pomocą kolegów i prowadzącego, własne, staranne opowiadanie w wybranej konwencji i formie, początkowe opowiadanie z tomu, którego resztę stworzy już samodzielnie.

Cena i czas trwania

  • uczniowie klas 1-3 / 17 spotkań x 45 minut / cena podstawowa 680 zł

  • uczniowie klas 4-8 / 17 spotkań x 60 minut / cena podstawowa 680 zł

Prowadzenie

Jarosław Górski - Absolwent Polonistyki UW, dziennikarz, popularyzator humanistyki, autor książek (m.in. eseistycznej książki „Męska rzecz” o wzorcach i obrazach męskości w literaturze i powieści „Wersje”) oraz autor i współautor  książek popularnonaukowych dla dorosłych i dla dzieci z dziedziny historii, historii kultury, sztuki i nauki. Obecnie przygotowuje książkę o archetypowych i literackich wyobrażeniach dziecka. Stale pisuje eseje, felietony, reportaże o literaturze i czytelnictwie, sztuce, życiu kulturalnym i społecznym, a także popularne artykuły z zakresu psychologii i sztuki życia. Jest stałym współpracownikiem m.in. magazynów „Obywatel”, „Magazyn Literacki Książki”, „Stolica”, „Euro-Styl”. Od wielu lat w różnych ośrodkach całej Polski prowadzi zajęcia cykliczne oraz wykłady popularyzujące polską kulturę i humanistykę.