Kurs drzeworytu japońskiego

Charakterystyka

Miesięczny kurs drzeworytu japońskiego to warsztaty cykliczne, podczas których uczestnicy warsztatów nauczą się przenosić wzory na matryce drewniane, wycinać je dłutami oraz odbijać zgodnie z prawidłami japońskiej techniki. Efektami pracy będą kolorowe odbitki, gotowe do zabrania i przyozdobienia ścian. Uczestnicy będą mogli poznać podstawy drzeworytu japońskiego i od razu zastosować je w praktyce.
Warsztaty przygotowane są z myślą o uczestnikach o dowolnym stopniu zaawansowania w technikach warsztatu artystycznego. Zapewnimy cały potrzebny sprzęt w tym deseczki pod matryce, dłuta, bareny (japońskie przyrządy służące do odbijania), farby oraz papier.

Program

1 spotkanie
Prezentacja możliwości drzeworytu i charakterystyka techniki. Zapoznanie się z różnorodnością dłut japońskich i ze sposobami wycinania. Malowanie matryc drewnianych na niebiesko w celu przygotowania ich do wycinania dłutami. Przygotowanie projektu (opcjonalnie). Przygotowanie projektu rysunkowego do przeniesienia na matrycę drewnianą, dwustronną. Przeniesienie za pomocą kalki. Rozpoczęcie wyciania matryc dłutami.
2 spotkanie
Kontynuacja wycinania matryc drewnianych, opracowywanie ich dłutami, kończenie projektów z obu stron matrycy.
3 spotkanie
Prezentacja technik użycia farb wodnych oraz sposobu nakładania ich pędzlami Surikomi Bake i szczotkami japońskimi Maru Bake.
Tworzenie kolorystycznych przejść tonalnych od 1 do 3 kolorów w typie gradientu-Bokashi Mokuhanga
Kompres – nauka zwilżania papieru przy pomocy japońskiego szerokiego pędzla Mizu Bake,
4 spotkanie
Odbijanie grafik z wszystkich kolorów. Stosowanie w praktyce i udoskonalenie techniki Bokashi Mokuhanga w różnych kompozycjach barwnych
Nauka suszenia odbitek

Cena i czas trwania

4 spotkania po 3 godz.
630 zł/osoba

Cena zawiera wszystkie materiały: deseczki, papier Washi, papier drzewny, farby wodne.
Do dyspozycji uczestników będą również wszelkie potrzebne narzędzia: dłuta, pędzle z końskiego włosia, kostki do frotażu.

Prowadzenie

Wouldcut Studio — duet artystyczny Agnieszki Kożuchowskiej (alias Richie Acapulco) i Pawła Tajera. Ich przygoda z drzeworytem zaczęła się na 2-tygodniowym kursie z japońskim mistrzem drzeworytu – Akirą Kurosakim. Teraz dzielą się zdobytą wiedzą i doświadczeniem artystycznym ze wszystkimi entuzjastami japońskiej kultury.