Kurs rysunku (dawniej akademia rysunku)

Charakterystyka zajęć

Kurs rysunku (dawniej zwany akademią rysunku) to zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy poznają tajniki technik rysunkowych. Pod opieką instruktora wykonają m.in. studium martwej natury, brył, postaci, pejzażu miejskiego. Zajęcia prowadzone są w kameralnych grupach (do 7 osób), dzięki czemu każdy z uczestników jest indywidualnie prowadzony i ma szansę rozwinąć swój indywidualny potencjał twórczy. Postępy kursantów są na bieżąco i rzetelnie omawiane, dzięki czemu proces kształcenia przebiega sprawnie i jest dla uczestnika źródłem satysfakcji. Każdy z uczestników kursu pracuje podczas zajęć na wysokiej jakości bezpłatnych materiałach plastycznych. Dodatkowo uczestnicy kursu rysunku otrzymują  pakiet materiałów edukacyjnych przygotowanych przez instruktora.

Uzupełnieneim kursu rysunku są WYKŁADY O SZTUCE oraz PLENERY MALARSKIE, na które uczestnicy kursu otrzymają zniżkę. 

Program zajęć 

Semestr pierwszy

1. Studium martwej natury w technice ołówek na kartonie, poprzedzone szkicami, wprowadzenie do techniki, omówienie kwestii bryły, światłocienia, walorów.
2. Studium martwej natury, węgiel na kartonie. Omówienie zagadnień czynników przestrzenio-twórczych, perspektywy powietrznej, linearnej oraz wprowadzenie do techniki.
3. Studium martwej natury, węgiel na kartonie
4. Studium głowy, praca z modelem, węgiel na kartonie. Omówienie kwestii proporcji, budowania bryły głowy, specyfiki tematu. Poprzedzone szkicami.
5. Studium głowy, praca z modelem, węgiel na kartonie.
6. Szybkie szkice, praca z modelem. Poza zmienia się co 15 minut, węgiel lub ołówek na kartonie.
7. Studium postaci, praca z modelem. Węgiel na kartonie. Wprowadzenie do tematu, proporcje ciała ludzkiego, kwestia skrótów oraz modelunku ciała.
8. Studium postaci, praca z modelem. Węgiel na kartonie.
9. Szkice dłoni, praca z modelem. Węgiel na kartonie. Szybkie szkice oraz praca na większym formacie
10. Szkice dłoni, praca z modelem. Węgiel na kartonie. Szybkie szkice oraz praca na większym formacie
11. Studium draperii, faktur, powierzchni. Węgiel na kartonie.
12. Wprowadzenie do rysunku pastelami. Kwestia kolorów, ich relacji, temperatur, specyfika techniki. Studium roślin. Suche pastele na brązowym papierze.
13. Studium martwej natury, suche pastele na brązowym kartonie.
14. Studium głowy, praca z modelem, suche pastele na brązowym kartonie. Omówienie kwestii budowania ludzkiej skóry kolorem w danej technice.
15. Studium głowy, praca z modelem, suche pastele na brązowym kartonie.
16. Studium postaci, praca z modelem. Dowolna z poznanych technik.
17. Studium draperii, faktur, powierzchni. Dowolna z poznanych technik.

Semestr drugi

1. Studium martwej natury. Węgiel i biała pastel na brązowym papierze. Wprowadzenie do techniki, kwestia walorów kontrastów, graficznych rozwiązań tematu.
2. Studium draperii, faktur, powierzchni. Węgiel i biała pastel na brązowym papierze.
3. Szybkie szkice, praca z modelem. Zmiana pozy co 15 minut, węgiel na kartonie.
4. Studium postaci, praca z modelem. Węgiel na kartonie.
5. Studium postaci, praca z modelem. Węgiel i biała pastel na brązowym papierze.
6. Studium roślin. Tusz (technika lawowania oraz rysunku patykiem) na białym kartonie. Wprowadzenie do techniki.
7. Studium martwej natury. Tusz (technika lawowania oraz rysunku patykiem) na białym kartonie.
8. Studium martwej natury, tusz i biała pastel na brązowym papierze.
9. Szybkie szkice, praca z modelem. Tusz na kartonie (patyk, lawowanie), Zmiana pozy co 15 minut.
10. Studium postaci, praca z modelem. Tusz (lawowanie, patyk) na kartonie.
11. Studium postaci, praca z modelem. Węgiel na kartonie.
12. Studium głowy, praca z modelem. Tusz (lawowanie, patyk) i biała pastel na brązowym papierze.
13. Studium roślin, sucha pastel na brązowym papierze.
14. Studium postaci w kontekście wnętrza. Praca z modelem. Węgiel na kartonie. Wprowadzenie do tematu, kwestia perspektywy linearnej i budowania głębi w rysunku.
15. Studium martwej natury, dowolna z poznanych technik.
16. Studium postaci, praca z modelem, dowolna z poznanych technik.
17. Studium stóp, Praca z modelem. Węgiel na kartonie.

Cele Kursu Rysunku

- rozwijanie zdolności postrzegania
- poznanie zasad kompozycji
- nauka proporcji i konstruowana: przedmiotów, postaci, elementów pejzażu miejskiego
- stworzenie nastroju w rysunku
- poznanie technik rysunkowych, takich jak: ołówek, węgiel, pastel, sangwina, tusz

Cena i czas trwania

17 spotkań po 3 godziny, 1785 zł (cena dla kontynuujących 1683 zł), zajęcia w dni powszednie

8 spotkań po 3 godziny, 840 zł (cena dla kontynuujących 798 zł), zajęcia w weekendy

Prowadzenie

Monika Stolarska – absolwentka Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych ze specjalizacją dodatkową Sztuka w Przestrzeni Publicznej oraz absolwentka Studium Pedagogicznego przy warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych jak i indywidualnych. Autorka plakatów, ilustracji, kolaży, murali. Od 2009 roku prowadzi zajęcia dla dorosłych i dzieci. Więcej informacji o prowadzącej pod linkiem: http://www.monika-stolarska.blogspot.com/.

Maja Kitajewska – absolwentka Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureatka nagród artystycznych takich jak Siemens, Entry. Brała udział w wystawie najlepszych dyplomów ASP.Członkini projektu badawczego Polish Art Tomorrow. Ma za sobą wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Na co dzień zajmuje się malarstwem, tkaniną artystyczną, projektowaniem. Uwielbia eksperymentować z technikami.Z zamiłowaniem wzbudza pasję u innych oraz przekazuje wiedzę dotyczącą warsztatu artystycznego

Emilia Dragosz - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka obroniła w 2013 r. Malarka, finalistka konkursów artystycznych, w swojej twórczości zajmuje się zagadnieniami współczesności wykorzystując tradycyjne media malarskie. Jej obrazy znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach i w kolekcjach prywatnych. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Joanna Mlącka - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obroniła dyplom z wyróżnieniem rektorskim. Otrzymała nagrodę imienia Prof. Józefa Szajny oraz wyróżnienie Ewy Tomaszewskiej za pracę dyplomową. Jest laureatką nagrody Inicjatywy ENTRY w 2011 roku, finalistką 11 edycji ogólnopolskiego malarskiego konkursu im. GEPPERTA oraz stypendystką miasta stołecznego Warszawa. W 2017 obroniła pracę doktorską pt. "Obiekty intencjonalne" w Instytucie Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych oraz regularnie prezentuje swoje prace na licznych wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.

Berenika Kowalska - absolwentka wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom 2014 w pracowni interdyscyplinarnej prof. Zbigniewa Bajka. W 2010 r. studiowała na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Leona Tarasewicza, w ramach wymiany miedzy-uczelnianej „MOST”. W 2014 otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2017 została wybrana do reprezentacji Polski na JCE Biennale. W 2017 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą.