Lato 2020. Kurs twórczego pisania dla nastolatków

Charakterystyka zajęć

Podczas pięciu dni zajęć uczestnicy będą wprawiać się w tworzeniu literackiej fikcji. Będziemy wspólnie zastanawiać się, jak stworzyć ciekawą historię i bohaterów, których polubi czytelnik. Co zrobić, żeby akcja była dynamiczna i wciągająca, ale jednak nie sprawiała wrażenia płytkiej. Zastanowimy się, co chcemy w naszych utworach powiedzieć czytelnikowi, a co sami sobie. Poznamy różne literackie konwencje i języki, abyśmy mogli świadomie wybrać, które z nich najbardziej nam odpowiadają. Będziemy bardzo dużo wspólnie czytać, pisać, dyskutować, aby nie tylko dowiedzieć się różnych tajemnic pisarskiego warsztatu, ale także gruntownie przećwiczyć zdobyte umiejętności. Poznamy wiele sposobów na późniejsze samodzielne doskonalenie swojego pisania.

Program

1. DZIEŃ
Zastanowimy się, dlaczego piszemy, co chcemy pisać i dla kogo. Jakie konwencje, gatunki i tonacje literatury interesują nas najbardziej. Zabierzemy się już za konstruowanie opowieści: tworzenie zarysu fabuły, szkicu głównego bohatera, bohaterów drugoplanowych.

2. DZIEŃ
Jak znaleźć temat? O czym pisać? Gdzie szukać inspiracji: w literaturze, w prasie, telewizji czy internecie, w historii, w życiu? Będziemy pracować nad wyrazistością opisu, charakterystyki postaci, wydarzeń.

3. DZIEŃ
Będziemy zastanawiać się nad właściwościami języka. Jakie słowa dobierać, żeby stworzyć przejrzysty tekst? Jakie właściwości mają poszczególne części mowy? Jak wyrobić sobie nawyki świadomego i krytycznego czytania własnych tekstów?

4. DZIEŃ
Przećwiczymy w praktyce, jak działają środki stylistyczne, które z nich w jakich okolicznościach wnoszą coś ważnego do tekstu, a które nie? Czy lepiej dążyć do zwięzłości, czy do ozdobności? Jak stylizować narrację i dialogi, żeby nie wyszło sztucznie?

5. DZIEŃ
Każdy z uczestników spróbuje stworzyć utwór, który będzie początkiem dalszej samodzielnej pisarskiej działalności. Każdy utwór zostanie dokładnie omówiony, co dostarczy jego autorowi zestawu pożytecznych wskazówek dla własnej pracy twórczej.

Cena

- Cena podstawowa: 590 zł
- Cena ze zniżką: 550 zł

Zniżka przysługuje:

- rodzeństwu (wszystkim dzieciom)
- przy zapisie na drugi i każdy kolejny kurs
- uczniom SARu, którzy dokonają zapisu do dnia 02.06.2020

Osoby, które dokonają zapisu w terminie 03.06 - 08.06.2020 dostaną w prezencie ART BOX Haft - wersja mini w dniu rozpoczęcia zajęć.

Czas trwania

20 godzin kursu - codziennie po 4 godziny (do wyboru: cykl poranny lub popołudniowy)

  • PORANNY KURS

10.00-12.00: blok warsztatowy
12.00-12.20: przerwa (zapewniamy ciepłą zupę wege oraz napoje)
12.20-14.00: blok warsztatowy

  • POPOŁUDNIOWY KURS

15.00-17.00: blok warsztatowy
17.00-17.20: przerwa (zapewniamy ciepłą zupę wege oraz napoje)
17.20-19.00: blok warsztatowy

Prowadzenie

Jarosław Górski - absolwent Polonistyki UW, dziennikarz, popularyzator humanistyki, autor książek (m.in. eseistycznej książki „Męska rzecz” o wzorcach i obrazach męskości w literaturze i powieści „Wersje”) oraz autor i współautor książek popularnonaukowych dla dorosłych i dla dzieci z dziedziny historii, historii kultury, sztuki i nauki. Obecnie przygotowuje książkę o archetypowych i literackich wyobrażeniach dziecka. Stale pisuje eseje, felietony, reportaże o literaturze i czytelnictwie, sztuce, życiu kulturalnym i społecznym, a także popularne artykuły z zakresu psychologii i sztuki życia. Jest stałym współpracownikiem m.in. magazynów „Obywatel”, „Magazyn Literacki Książki”, „Stolica”, „Euro-Styl”. Od wielu lat w różnych ośrodkach całej Polski prowadzi zajęcia cykliczne oraz wykłady popularyzujące polską kulturę i humanistykę.

Terminy Warsztatów

Kod Tytuł warsztatu Początek kursu Szczegóły Cena*
ks_3714 Lato 2020. Poranny kurs twórczego pisania dla nastolatków (klasy 6-8 + licealiści) poniedziałek, 03, sierpień 2020, 10:00 opis» 590,00 PLN za miejsce
*brutto