Pracownia ikonopisania - złocenie połyskowe systemem Instacoll z ornamentem wklęsłym

Charakterystyka

Tradycyjne ikony kojarzą się nam z bogatymi złoceniami. Dzieje się tak, ponieważ w teologii ikony niezwykle ważną rolę odgrywa światło. Jest ono symbolizowane właśnie przez złoto oznaczające blask świętości. 
Pozłotnictwo to druga, obok warsztatu plastycznego, umiejętność, jaką powinien posiąść ikonopis.
Tym razem na warsztatach w Pracowni Ikony proponujemy naukę złocenia na połysk systemem Instacoll ze zdobieniem pozłoty przez puncowanie.
Sytstem to technika pozwalająca na nakładanie płatków złota na nimby i tło ikony tak, by uzyskać piękną, błyszczącą powierzchnię. Instacoll jest specjalnym, klejem. Stanowi dwuskładnikowy system – najpierw nanosi się preparat „Baza”, a następnie „Aktywator”. Instacoll jest wygodny w użyciu – płatki złota nakładać możemy nawet kilka dni lub miesięcy po pokryciu powierzchni „Bazą”.
Uczestnicy warsztatów nauczą się wykonywać na pozłocie ornament ze zdobieniem przez puncowanie.
Każda osoba trzyma szpongowaną, zagruntowaną deskę lipową, gotową do położenia pozłoty. Na desce wyznaczony zostanie w czasie zajęć kontur nimbu, według dołączonego wzoru ikonograficznego. Korzystając z tego wzoru uczestnicy warsztatów będą mogli napisać ikonę.
W cenę wliczone są wszystkie potrzebne materiały, w tym 7 płatków złota i deska dla każdego uczestnika .
Zajęcia adresowanie są do osób początkujących i średniozaawansowanych.

Cena i czas trwania

3 spotkania po 4 h (12 h) - 670 zł

Prowadzenie

Ewa Grześkiewicz – pisania ikon uczyła się w Pracowni św. Łukasza w Krakowie pod kierunkiem o. Zygfryda Kota. Umiejętności doskonaliła w Studium Chrześcijańskiego Wschodu działającym przy klasztorze oo. dominikanów na warszawskim Służewiu, na warsztatach organizowanych przez Policealne Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim, na zajęciach z greckim ikonografem Theodorosem Papadopoulosem oraz podczas praktyk w prawosławnym monasterze Varatec w Rumunii. Jest współzałożycielką i członkiem Grupy Agathos zajmującej się ikonopisaniem oraz działalnością mającą na celu przybliżenie piękna ikony współczesnemu człowiekowi. Od kilku lat współpracuje ze Scholą Węgajty współprowadząc warsztaty w ramach Laboratorium Tradycji Bizantyjskiej. Brała też udział w wykonaniu scenografii do dwóch spektakli Scholi – „Miracula Sancti Nicolai” oraz „Opowieści o świętym Franciszku”.