Tydzień grafiki warsztatowej (artystycznej)

Tydzień grafiki warsztatowej (artystycznej)

Charakterystyka zajęć

Kurs grafiki artystycznej to propozycja dla osób zainteresowanych grafiką warsztatową, zarówno technikami tradycyjnymi, jak i mniej popularnymi współczesnymi ujęciami tego zagadnienia. W programie spotkań znalazły się techniki druku wklęsłego i wypukłego, technika kolażowa i wiele innych. Zachęcamy do skorzystania z pełnego programu spotkań!

Program 

Spotkanie 1. Linoryt tradycyjny
Warsztaty linorytnicze przeznaczone są dla osób dorosłych, które zainteresowane są technikami graficznymi, ze szczególnym uwzględnieniem technik druku wypukłego. Linoryt jest powszechnie używaną metodą graficzną, której korzenie sięgają XIX w. i wiążą się z początkami technologii wytwarzania linoleum. Technika linorytnicza przypomina znany wcześniej artystom drzeworyt i z powodzeniem go zastępuje. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z narzędziami wykorzystywanymi w linorycie, samodzielnie zaprojektują i wykonają matryce, które odbiją pod specjalną prasą na odpowiednim papierze.

Spotkanie 2. Kolografia
Kolagrafia to technika graficzna stosowana od XX wieku. Podczas zajęć uczestnicy, przyklejając do podstawowej płyty (z drewna, metalu, tkaniny, tworzywa sztucznego itp.) materiały o różnych fakturach, przygotują matrycę. Technika ta różni się od metod druku wklęsłego i wypukłego tym, że płyta graficzna powstaje poprzez dodawanie do niej elementów, a nie eliminowanie (jak podczas rytowania lub trawienia w tradycyjnych technikach graficznych).

Spotkanie 3. Sucha igła
Warsztaty suchorytnicze to znakomita okazja do zapoznania się ze szlachetną techniką graficzną druku wklęsłego — suchorytem nazywanym też suchą igłą. Podczas spotkania każdy z uczestników stworzy za pomocą stalowej igły na wypolerowanej płycie miedzianej bądź pleksi (do wyboru) formę drukową.
W technice suchorytu igła, zagłębiając się w powierzchnię płyty, pozostawia rowek oraz wystający wiórek metalowy, które zatrzymują farbę.

Spotkanie 4. Sitodruk
Sitodruk to technika sięgająca XVII wieku. Za jej twórców uważa się Japończyków, którzy zdobili kimona, używając sit z włosia zwierzęcego. Jak sama nazwa wskazuje sitodruk polega na drukowaniu przez specjalne sito. Jest to niezwykle efektowna i uniwersalna technika, która pozwala wykonać bardzo szczegółowe projekty na takich materiałach jak papier, tkanina, drewno, glina, tworzywa sztuczne. Na zajęciach uczestnicy będą pracować z własnymi projektami. Zapoznają się ze sprzętem niezbędnym przy tej technice oraz wykonają serię odbitek na papierze.

Drukujemy na papierze. Kursanci dodatkowo mogą przynieść koszulki, torby (muszą być w jasnych odcieniach). Prosimy o przygotowanie jednokolorowego projektu w formacie nie większym niż A4. Należy go przesłać minimum tydzień przed rozpoczęciem się zajęć na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. WAŻNE: Wzór powinien być wykonany czarnym kolorem, a grubość linii nie powinna być cieńsza niż linia długopisu. 

Spotkanie 5. Drzeworyt japoński - zakładki Chibi
Drzeworyt japoński to podróż do źródeł sztuki Nipponu XVII wieku. To warsztat, podczas którego każdy z uczestników wykona swoją własną japońską zakładkę do książek nazywaną Chibi. Podczas zajęć stworzone zostaną matryce, kursanci wytną je za pomocą dłut, następnie nałożą farbę specjalnymi japońskimi pędzlami oraz odbiją obraz na papierze Washi..

Cena i czas trwania

- 22.07, godz. 17-19 - linoryt - 120 zł od osoby
- 23.07, godz. 17-20 - kolografia - 120 zł od osoby
- 24.07, godz. 17-21 - sucha igła - 120 zł od osoby
- 25.07, godz. 17-20 - sitodruk - 120 zł od osoby
- 26.07, godz. 17-20.30 - drzeworyt japoński - zakładki Chibi - 120 zł od osoby

Minimalna ilość uczestników: 4 osoby
Maksymalna ilość uczestników: 6 osób

W razie nieuzbierania się minimalnej liczby uczestników warsztaty zostaną odwołane.

Prowadzenie

Spotkanie 1
Kamila Nyckowska –  absolwentka wydziału Edukacji Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obszary działań artystycznych to przede wszystkim malarstwo, rysunek, ilustracja oraz ceramika. Brała udział w wystawach zbiorowych. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dorosłymi i dziećmi. Przez wiele lat prowadziła pracownię ceramiczną PARA BUCH. Jest autorką programów edukacyjnych z zakresu kształcenia plastycznego.

Spotkanie 2 i 3
Aleksandra Owczarek – absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem w zakresie grafiki warsztatowej oraz aneksy z malarstwa i rysunku obroniła w 2011 roku. Od tego czasu pracuje na stanowisku asystenta na macierzystym Wydziale.

Spotkanie 4
Ewa Hipnarowicz – absolwentka Politechniki Łódzkiej na kierunku Wzornictwo. W trakcie studiów jak i pracy zawodowej miała styczność z wieloma dziedzinami sztuk plastycznych, takich jak: rysunek, malarstwo, grafika warsztatowa, rzeźba, tkanina artystyczna, batik, sitodruk, introligatorstwo. Projektowała biżuterię, dywany, akcesoria męskie oraz nadruki na tekstylia. Doświadczona instruktorka pracująca głównie z dziećmi.

Spotkanie 5
Wouldcut Studio — duet artystyczny Agnieszki Kożuchowskiej (alias Richie Acapulco) i Pawła Tajera. Ich przygoda z drzeworytem zaczęła się na 2-tygodniowym kursie z japońskim mistrzem drzeworytu – Akirą Kurosakim. Teraz dzielą się zdobytą wiedzą i doświadczeniem artystycznym ze wszystkimi entuzjastami japońskiej kultury.