Kurs grafiki warsztatowej (artystycznej)

Kurs grafiki warsztatowej (artystycznej)

Cykl spotkań "Grafika artystyczna" to propozycja dla osób zainteresowanych grafiką warsztatową, zarówno technikami tradycyjnymi, jak i mniej popularnymi współczesnymi ujęciami tego zagadnienia. W programie spotkań znalazły się techniki druku wklęsłego i wypukłego oraz technika kolażowa. Zachęcamy do skorzystania z pełnego programu spotkań:

- Spotkanie 1. Czerpanie papieru. Termin: sobota 12 maja  godz. 11.00 - 14.00
- Spotkanie 2. Sucha igła. Techniki druku wklęsłego.  Termin: niedziela 13 maja godz. 11.00 - 15.00
- Spotkanie 3.  Linoryt tradycyjny. Techniki druku wypukłego. Termin: niedziela 20 maja godz. 11.00 - 14.00
- Spotkanie 4.  Linoryt trójbarwny na płytę traconą. Techniki druku wypukłego. Termin: niedziela 27 maja godz. 11.00 - 14.00
- Spotkanie 5.  Kolografia. Grafika strukturalna. Termin: niedziela 3 czerwca godz.11.00 - 14.00

Program 

Spotkanie 1. Czerpanie papieru
Podczas warsztatów przygotujemy pulpę papierniczą o odpowiedniej gramaturze, której nadamy barwę. Następnie przejdziemy do czerpania papieru, na specjalnie przygotowanych sitach. Efektem warsztatów będą samodzielnie wykonane arkusze artystycznego papieru, które mogą posłużyć podczas zajęć z grafiki artystycznej. Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych.

Spotkanie 2. Spotkanie. Sucha igła
Warsztaty suchorytnicze to znakomita okazja do zapoznania się ze szlachetną techniką graficzną druku wklęsłego — suchorytem nazywaną też suchą igłą. Podczas spotkania każdy z uczestników stworzy - za pomocą stalowej igły na wypolerowanej płycie miedzianej bądź pleksi (do wyboru) - formę drukową. W technice suchorytu igła, zagłębiając się w powierzchnię płyty, pozostawia rowek oraz wystający wiórek metalowy, które zatrzymują farbę. Tą szlachetną techniką graficzną posługiwali się wielcy mistrzowie obrazu m.in.: Albrecht Dürer, Rembrandt, Auguste Rodin, Pablo Picasso. Podczas warsztatów Każdy z uczestników zaprojektuje i wykona autorską grafikę, odbije ją pod specjalną prasą graficzną, a odbitkę i matrycę zabierze ze sobą.

Program spotkania:
- wprowadzenie (historia, opis technik, opis i pokaz narzędzi oraz techniki druku — przykładowe grafiki różnych współczesnych twórców)
- przygotowanie szkiców, projektów, poszukiwanie inspiracji w naturze, w albumach, zdjęciach i w sobie/ lub działanie bezpośrednio na matrycy.
- rytowanie na matrycach (do wyboru) z pleksi bądź miedzi za pomocą narzędzi takich jak: igły, różnego rodzaju ruletki, chwiejaki, rylce

Spotkanie 3. Linoryt tradycyjny
Warsztaty linorytnicze przeznaczone są dla osób dorosłych, które zainteresowane są technikami graficznymi, ze szczególnym uwzględnieniem technik druku wypukłego. Linoryt jest powszechnie używaną metodą graficzną, której korzenie sięgają XIX w. i wiążą się z początkami technologi wytwarzania linoleum. Technika linorytnicza przypomina znany wcześniej artystom drzeworyt i z powodzeniem go zastępuje. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z narzędziami wykorzystywanymi w linorycie (różnego rodzaju ruletki, chwiejki, rylce), samodzielnie zaprojektują i wykonają matryce, które odbiją pod specjalną prasę na odpowiednim papierze.

Spotkanie 4. Linoryt trójbarwny na płytę traconą.

Warsztaty tworzenia trójbarwnych linorytów metodą na płytę traconą mają na celu zapoznanie uczestników z techniką, w której kilkukrotnie odbija się tę samą matrycę, z tym że za każdym razem wycina się kolejny kolor i odbija pracę. Uczestnicy poznają zasady stosowane w tej metodzie graficznej, zaprojektują i samodzielnie wykonają matrycę w płytce linoleum oraz przeprowadzą proces druku. Na warsztaty zapraszamy osoby początkujące oraz te, które mają już za sobą pierwsze doświadczenia linorytnicze.

Spotkanie 5. Grafika strukturalna. Kolografia

Kolagrafia to technika graficzna stosowana od XX wieku. Podczas zajęć uczestnicy, przyklejając do podstawowej płyty (z drewna, metalu, tkaniny, tworzywa sztucznego itp.) materiały o różnych fakturach, przygotują matrycę. Technika ta różni się od metod druku wklęsłego i wypukłego tym, że płyta graficzna powstaje poprzez dodawanie do niej elementów, a nie eliminowanie (jak podczas rytowania lub trawienia w tradycyjnych technikach graficznych).

Cena i czas trwania

5 spotkań/ 16 godzin warsztatowych / 670 zł od osoby

Spotkanie 1. Czerpanie papieru -- 1 spotkanie/ 3 godziny/ 120 zł od osoby
Spotkanie 2. Sucha igła -- 1 spotkanie/ 4 godziny/ 200 zł od osoby
Spotkanie 3. Linoryt tradycyjny -- 1 spotkanie/ 3 godziny/ 150 zł od osoby
Spotkanie 4. Linoryt trójbarwny na płytę traconą -- 1 spotkanie/ 3 godziny/ 150 zł od osoby
Spotkanie 5. Kolografia -- 1 spotkanie/ 3 godziny/ 150 zł od osoby

Prowadzenie

Spotkania 1 oraz 2
Ewa Kutylak - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uprawia grafikę warsztatową posługując się klasycznymi technikami graficznymi: suchą igłą, mezzotintą, akwafortą, miedziorytem. Zajmuje się również projektowaniem graficznym, ilustracją i fotografią artystyczną. Prowadzi warsztaty artystyczne. Bierze udział w wystawach w kraju i za granicą. Laureatka nagród, wyróżnień, stypendiów artystycznych. Jej prace można zobaczyć i kupić w prywatnych galeriach w kraju i za granicą, m.in w galerii TRIADA w Gdańsku,  galerii M we Wrocławiu, Larry Warnock Fine Arts w Palm Springs (USA) czy w galerii Art Supplement w Getyndze (Niemcy).

Spotkania 3,4,5
Kamila Nyckowska – absolwentka wydziału Edukacji Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obszary działań artystycznych to przede wszystkim malarstwo, rysunek, ilustracja oraz ceramika. Brała udział w wystawach zbiorowych. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dorosłymi i dziećmi. Przez wiele lat prowadziła pracownię ceramiczną PARA BUCH. Jest autorką programów edukacyjnych z zakresu kształcenia plastycznego. Jej ilustracje znalazły się w kilku książkach oraz w internetowym wydaniu Codziennika Feministycznego.