Fizyka Ezo

Fizyka Ezo

Charakterystyka zajęć

Fizyka Ezo to cykl zajęć edukacyjnych poruszających zagadnienia fizyczne i chemiczne. Naszą propozycję, osiem spotkań o zróżnicowanej tematyce organizowanych raz w miesiącu, kierujemy do dzieci w wieku od 6 do 9 lat  oraz 10-13 lat. Uczestnicy podczas zajęć samodzielnie doświadczają i opisują zaobserwowane prawa fizyczne. Każdy eksperyment jest samodzielnie przygotowywany i wykonywany przez dzieci, indywidualnie bądź w parach. Uczestnicy nie są biernymi uczestnikami pokazów przeprowadzanych przez prowadzącego. Wszystkie działania edukacyjne podczas fizyki ezo mają na celu rozbudzić w dzieciach ciekawość fizyką i chemią oraz zainicjować długotrwałą przyjaźń z fascynującym światem nauk przyrodniczych. Dzieci zdobywają wiedzę poprzez zabawę, wymieniają się spostrzeżeniami, wspólnie wyciągają wnioski. Po każdych zajęciach dzieci wychodzą z własnoręcznie wykonanym prototypem maszyny lub urządzenia.

ŚRODY 17.30-19.00 dzieci w wieku 6-9 lat (TERMINY:13 grudnia, 10 stycznia, 7 lutego, 7 marca, 11 kwietnia, 9 maja, 13 czerwca) 
PIĄTKI 17.30-19.00 dzieci w wieku 10-13 lat (TERMINY:15 grudnia, 12 stycznia, 9 lutego, 9 marca, 13 kwietnia, 11 maja, 15 czerwca)

Poziom zajęć dopasowany jest do wieku uczestników Fizyki Ezo. 

Program zajęć

Spotkanie 1
Czy można dostać Gwiazdkę z nieba?
Cel zajęć: 
Przybliżamy dzieciom kilka pojęć z astronomii. Dzieci budują model spektroskopu, poznają zasadę jego działania oraz przeznaczenie.

Spotkanie 2
Czy lód potrafi pływać? Niebezpieczne góry lodowe
Cel zajęć:
Dzieci poznają stany skupienia wody,  anomalie związane z zamarzaniem wody. Dowiedzą się, dlaczego góry lodowe są niebezpieczne i powodują wiele morskich oraz oceanicznych katastrof.

Spotkanie 3
Czy elektryka prąd nie tyka? 
Cel zajęć: 
Uczestnicy dowiedzą się jak powstaje prąd, dlaczego żarówki świecą. Zbudują prosty obwód elektryczny. Dowiedzą się także, czym są przewodniki i izolatory. Poznają działanie maszyny elektrostatycznej.

Spotkanie 4
Czy woda lubi mydło? 
Cel zajęć:
Budujemy cząsteczkę wody. Zapoznajemy uczniów z właściwościami wody.

Spotkanie 5
Świeczka w roli głównej
Cel zajęć:
Dzieci dowiedzą się, czym jest reakcja chemiczna oraz czym jest i jak powstaje dwutlenek węgla.

Spotkanie 6
Wielka erupcja
Cel zajęć:
Budujemy stożek wulkaniczny, z którego wypływa lawa

Spotkanie 7
Sposób na udane przyjęcie – bezpieczne reakcje chemiczne
Cel zajęć:
Sprawdzamy, co dzieci zapamiętały z całorocznych zajęć, pokazujemy różne rodzaje reakcji chemicznych,  poznajemy zastosowanie niektórych reakcji chemicznych w życiu codziennym.

Czas trwania i cena:

50 zł za jedno spotkanie 1,5 godzinne 

Prowadzenie

Krzysztof Kacprzak - student Politechniki Warszawskiej. Z dziećmi pracuje od kilku lat, początkowo w harcerstwie, a później jako korepetytor i animator. Pasjonuje się grami strategicznymi, książkami fantasy i turystyką górską. Uwielbia odkrywać z dzieciakami reguły działania świata i przyrody, a zajęcia z fizyki są idealną okazją by zrozumieć i zachwycić się zjawiskami, które spotykamy wokół nas.