Warsztaty architektury

Warsztaty architektury

Charakterystyka zajęć

Architektura dla dzieci to cykl warsztatów łączących zajęcia plastyczne i nauki ścisłe przeznaczony dla dzieci w wieku 8-12 lat. Podczas spotkań dzieci poznają podstawowe pojęcia z dziedziny architektury, zagadnienia związane z przestrzenią miejską i szeroko rozumianym projektowaniem budowlanym. Kształtują umiejętności manualne i wyobraźnie przestrzenną. Projektują rozmaite makiety i inne budowle. Pracują w grupach, uczą się współpracy, rozwijają wyobraźnię przestrzenną i umiejętności manulane. Zdobywają podstawową wiedzę z zakresu budowania, urbanistyki, designu, rysunku, malarstwa. Program zajęć zakłada wykonywanie zadań i wymyślonych projektów za pomocą różnych materiałów i technik plastycznych. Zajęcia skutecznie kształtują umiejętności współpracy w grupie i wspólnej realizacji i prezentacji autorskich projektów.

Program

1. Mój wymarzony pokój (29.09.2019)
Co powinno się znaleźć w pokoju dziecięcym? Jak pokazać osobowość projektując wnętrze? W trakcie zajęć stworzymy makietę wymarzonego pokoju.

2. Parki i ogrody (13.10.2019)
Na zajęciach poznamy tajniki pracy architektów krajobrazu i urbanistów. Zaprojektujemy swoje własne parki lub skwery miejskie.

3. Namioty (27.10.2019)
Na warsztatach poznamy tajniki wznoszenia i budowania małych i ogromnych namiotów. Dowiemy się, czy z elastycznego materiału możemy zrobić duże i wytrzymałe zadaszenia. Za pomocą prostych narzędzi zrealizujemy swoje pomysły na namiot.

4. Miasto idealne (10.11.2019)
W czasie zajęć nauczymy się z czego składa się miasto, jak powstaje, z jakich obszarów się składa oraz jak funkcjonuje. Spróbujemy zbudować wspólnie nasze miasto.

5. Domy kontenerowe (24.11.2019)
Na warsztatach dowiemy się, czym są domy kontenerowe i przyjrzymy się przykładowym realizacjom. Zaprojektujemy wnętrze mieszkalne w kontenerze i oraz spróbujemy zbudować jego makietę.

6. Miasto przyszłości (08.12.2019)
Jak będą wyglądały miasta za 100, 200 czy 1000 lat? Jakich konstrukcji i technologii będą używać architekci? Na te i inne pytania odpowiemy podczas warsztatów oraz stworzymy plan i makietę naszej wizji miasta przyszłości.

7. Mali projektanci (12.01.2020)
Na zajęciach z prostych materiałów spróbujemy stworzyć własne dekoracje do mieszkania (świeczniki lub doniczki z betonu).

8. Energia w architekturze (26.01.2020)
W czasie zajęć dowiemy się jak wykorzystać słońce, wiatr i wodę w architekturze. Spróbujemy stworzyć swój własny ekologiczny dom.

9. Mosty (09.02.2020)
Jakie są rodzaje mostów, z czego są zbudowane? Jak długie mogą być? Na te i inne pytania odpowiemy w czasie zajęć, jednocześnie próbując stworzyć mosty i kładki, które wytrzymają każde wstrząsy i obciążenia!

Cena i czas trwania

1 spotkanie 2 godziny 60 zł

Prowadzenie

Aleksandra Steppuhn - absolwentka Policealnego Studium Rysunku i Ilustracji "Labirynt" ,obecnie studentka Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od wielu lat związana  z Fundacją "Nasze dzieci" ,w ramach której prowadzi zajęcia artystyczne dla pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Jej pasją jest architektura, rysunek i grafika komputerowa.  Wolne chwile spędza na rowerowych wyprawach  w nieznane oraz  miejskich i leśnych  fotoplenerach.