Skip to main content
  • Warsztaty ceramiki

Warsztaty ceramiki

warsztaty dla dorosłych

Warsztaty ceramiki to pojedyncze spotkania w ramach otwartej Pracowni Ceramicznej. Można w nich uczestniczyć systematycznie lub jednorazowo. Zajęcia są skierowane do osób na każdym poziomie zaawansowania, program nauczania i tempo pracy dostosowywane są indywidualnie. W trakcie warsztatów uczestnik zdobędzie i wykorzysta w praktyce wiedzę na temat różnych rodzajów gliny, metod pracy, wykorzystywanych narzędzi i technik zdobniczych. Na zajęciach kursant stworzy swoją wymarzoną pracę z gliny, która po skończeniu zostanie przeniesiona do suszarni, gdzie wyschnie i będzie gotowa do wypału. Proces suszenia i wypalania potrwa około 4 tygodni. Po tym czasie można odebrać prace w formie tzw. "biskwitu" lub zapisać się na kolejne zajęcia ze szkliwienia, by nadać swojej pracy kolor i finalne wykończenie. Po szkliwieniu praca będzie odporna i gotowa do użytku.

160 zł / 2h
8 osób
każdy poziom zaawansowania

Warsztaty ceramiki to pojedyncze spotkania w ramach otwartej Pracowni Ceramicznej. Można w nich uczestniczyć systematycznie lub jednorazowo. Zajęcia są skierowane do osób na każdym poziomie zaawansowania, program nauczania i tempo pracy dostosowywane są indywidualnie. W trakcie warsztatów uczestnik zdobędzie i wykorzysta w praktyce wiedzę na temat różnych rodzajów gliny, metod pracy, wykorzystywanych narzędzi i technik zdobniczych. Na zajęciach kursant stworzy swoją wymarzoną pracę z gliny, która po skończeniu zostanie przeniesiona do suszarni, gdzie wyschnie i będzie gotowa do wypału. Proces suszenia i wypalania potrwa około 4 tygodni. Po tym czasie można odebrać prace w formie tzw. "biskwitu" lub zapisać się na kolejne zajęcia ze szkliwienia, by nadać swojej pracy kolor i finalne wykończenie. Po szkliwieniu praca będzie odporna i gotowa do użytku.

Co dadzą Ci warsztaty?

Zapoznasz się z różnymi rodzajami gliny i nauczysz się dobierać najlepsze materiały do wybranego rodzaju pracy.

Poznasz różne techniki ceramiczne (m.in. technikę płatów, kęsów, wałeczków) i dowiesz się, jak stosować je w pracy z gliną.

Nauczysz się korzystać z narzędzi potrzebnych do pracy z gliną i poznasz specyfikę wykorzystywanych materiałów. 

Dowiesz się, jakie są etapy pracy z gliną, czym jest biskwit i po którym wypale praca nadaje się do użytku.

Dowiesz się, czym się różni angoba od szkliwa i jakie techniki zdobienia wykorzystywać przy różnych pracach.

Poznasz proces wypału ceramiki, dowiesz się, jakie prace wypalać w niskiej a jakie w wysokiej temperaturze.

Zapewniamy

opiekę merytoryczną wykwalifikowanego instruktora

wszystkie niezbędnie do pracy materiały

specjalistyczne narzędzia dedykowane danej technice

twórczą i inspirującą atmosferę w gronie pasjonatów sztuki

nieograniczoną swobodę twórczości

Program

Program jest dostosowywany indywidualnie do każdego kursanta. W trakcie warsztatów uczestnik może skorzystać z tematu zajęć zaproponowanego przez instruktora bądź przyjść z własnym projektem/pomysłem w celu realizowania go pod fachowym okiem prowadzącego.

Początkujący kursanci podczas pierwszych zajęć poznają techniki lepienia. Wykonane przez nich prace (ulepione) po wyschnięciu są wypalane na biskwit w piecu ceramicznym (czas potrzebny na wyschnięcie i wypał to ok. 4 tygodnie). Dopiero po upływie tego czasu prace będą mogły zostać poddane dalszej obróbce tj. zdobieniu, szkliwieniu na kolejnych warsztatach. Prac wypalonych na biskwit jest zawsze dużo, a więc warto zarezerwować sobie dodatkowy czas na odnalezienie swojej pracy. Poszkliwione prace muszą zostać wypalone po raz drugi. Po tym procesie należy odebrać swoją ceramikę w ciągu 2 miesięcy od daty wykonania. 

Terminy i ceny

Warsztaty z Kamilą Nyckowską

poniedziałek, godz. 18:00-20:00

wtorek, godz. 12:00-14:00

Warsztaty z Julią Kozerą

wtorek, godz. 18:30-20:30

środa, godz. 17:00-19:00

czwartek, godz. 18:30-20:30

sobota, godz. 10:30-12:30

niedziela, godz. 10:00-12:00

niedziela, godz. 12:15-14:15

Warsztaty z Katarzyną Skoczylas

czwartek, godz. 19:00-21:00

wybrane soboty, godz. 12:30-14:30

wybrane soboty, godz. 15:00-17:00

Warsztaty z Małgorzatą Szubartowską

wybrane niedziele, godz. 10:00-12:00 - tworzenie biżuterii z gliny papierowej

wybrane niedziele, godz. 12:30-14:30

Warsztaty z Martyną Dymek

wybrane środy, godz. 16:15-18:15

środy, godz. 18:30-20:30

wybrane soboty, godz. 12:30-14:30

wybrane soboty, godz. 15:00-17:00

Warsztaty z Marią Koras

piątki, godz. 18:15-20:15

Warsztaty z Olgą Owczynnikow

poniedziałki, godz. 12:30-14:30

 

cena: 160 zł za osobę (lepienie lub szkliwienie)

regulamin pracowni ceramicznej

Wypalone prace czekają na odbiór przez 2 miesiące od daty wykonania.

Prowadzący

Kasia Skoczylas

absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku fotografia, który charakteryzuje się interdyscyplinarnością. Głównymi mediami, które na nim eksplorowała to instalacja, rzeźba oraz wideo. Przez rok uczęszczała również na studium z grafiki projektowej w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej. Na co dzień współtworzy studio projektowe SIUP. Media, które są jej najbliższe to ceramika i tkanie dywanów metodą tuftingu. Ceramiką zajmuje się od 2020 roku, prowadzi regularnie warsztaty. To co najbardziej interesuje ją w pracy z gliną to zabawa i eksperyment. Lubi tworzyć nieoczywiste narracje i zarażać tym innych. W pracy warsztatowej stawia na samodzielną eksplorację ze swoim wsparciem technicznym.

Olga Owczynnikow

Związana od dziecka ze sztuką absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, która w trakcie trasy koncertowej po Chinach zakochała się w ceramice i postanowiła związać z nią przyszłość. Przez prawie dwa lata uczyła się tworzenia ceramiki użytkowej u Barbary Turkiewicz, a następnie postanowiła swoją wiedzę o glinie wykorzystać do nauki toczenia na kole garncarskim. Po długim procesie samodzielnej nauki toczenia ukończyła kurs doszkalający i zaczęła tworzyć własną ceramikę oraz nauczać innych.

Z ceramiką uwielbia eksperymentować - toczenie na kole uczy ją cierpliwości i dążenia do ideału formy, a łączenie kolorów i rodzajów szkliw daje jej poczucie ekspresyjnego wyrażania siebie. Lubi nieoczywiste gry kolorów, łączy intensywne odcienie z delikatnymi beżami a najbardziej ze wszystkich odcieni kocha magentę. Ceni sobie swój zawód za możliwość obcowania z wielością faktur, kolorów i szlifów oraz za satysfakcję, jaką daje lepienie jej i jej kursantom. Przykłada wielką wagę do użytkowej funkcji przedmiotów, które wykonuje - tworzy je tak, by wyglądały pięknie nie tylko same w sobie, ale również w przestrzeni, w której będą się znajdowały, a gdy lepi lub toczy na zamówienie, robi to z myślą o osobie, która będzie z danej rzeczy korzystać.

Na równi ze sztukami plastycznymi kocha muzykę - gra zawodowo na skrzypcach, a hobbystycznie na akordeonie i saksofonie. Jest częścią zespołu “Mała Orkiestra Dancingowa”, wykonującego muzykę przedwojenną do tańca i gra koncerty.

Małgorzata Szubartowska

Kulturoznawczyni, filolożka i pedagożka, która swoją miłość do ceramiki przekształciła w wymarzony zawód, odbywając liczne kursy w Polsce i za granicą.
Prowadzi własną markę ceramiczną CERAMIKLE oraz profil @Anse Fajanse, na którym dzieli się ceramicznymi doświadczeniami oraz poradami.
Uwielbia toczenie na kole i ceramikę użytkową w barwnych, abstrakcyjnych wzorach.

Ma prawie 10-letnie doświadczenie pedagogiczne w pracy z młodzieżą licealną i dorosłymi, a zajęcia prowadzi zarówno w języku polskim jak i angielskim.
Zawodowo specjalizuje się w pedagogice twórczości, jest również trenerką twórczego myślenia.

Julia Kozera

Julia to instruktorka, która serce oddała ceramice i od 12 lat prowadzi w Sztukarni ceramiczne warsztaty. Dlaczego taki kierunek? Julia kocha wszystko, co związane z ziemią, naturą, gliną, pracą rąk i widocznym efektem. 

Jest barwną duszą, poszukującą inspiracji do tworzenia na całym świecie. Ukończyła Etykę i Filozofię na warszawskim UKSW, gdzie zdobyła również wykształcenie dydaktyczne na Wyższym Zawodowym Studium Etyki. Mimo zamiłowania do filozofii postanowiła swoje życie związać ze sztuką, kierując swoje kroki w stronę Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego na Podkarpaciu, gdzie zdobyła dyplom z ceramiki, rzeźby w drewnie oraz wikliny. Po ukończeniu nauki Izba Państwowa mianowała ją Instruktorem Rzemiosła Artystycznego z tytułem czeladnika ceramiki. Po studiach 8 lat Julia spędziła w manufakturze ceramicznej, mogąc spełniać się artystycznie podczas tworzenia wyrobów użytkowych.

Łącząc wiedzę z zakresu pedagogiki z warsztatem i doświadczeniem artystycznym, Julia zajmuje się w Sztukarni prowadzeniem zajęć ceramicznych dla dzieci, dorosłych oraz nastolatków. Prowadzi ceramiczne maratony, ceramiczne bajki dla dzieci oraz kursy semestralne.

Poza warsztatami ceramicznymi Julia prowadzi również zajęcia z tworzenia lasów w szkle i ekodesignu dla dzieci.

Prywatnie interesuje się muzyką: gra na bębnach, ze swoim zespołem gra uliczną sambę, bierze udział w muzycznych eventach i wydarzeniach. Zafascynowana białym śpiewem, ludowością, muzyką tradycyjną i tańcem. Kocha rośliny i zna się na nich jak nikt, podróżuje autostopem i jeździ z namiotem do Katalonii, Indii, Gruzji i Nepalu. 

Kamila Nyckowska

Kamila jest w świecie sztuki kobietą renesansu - to artystka interdyscyplinarna, łącząca w swoim życiu zawodowym aktywność artystyczną z pedagogiczną. Tworzy w technice malarstwa akrylowego, olejnego, maluje akwarelą, zajmuje się ceramiką i rzeźbą, a także linorytem i innymi dziedzinami grafiki warsztatowej. Przez kilka lat prowadziła własną pracownię ceramiczną Para Buch w Warszawie.  Ukończyła Wydział Edukacji Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, by jak najlepiej pod kątem merytorycznym i praktycznym móc swoją wiedzę i talent przekazywać kursantom. Ze Sztukarnią związana od 13 lat, prowadzi zajęcia z ceramiki, rysunku i malarstwa, grafiki warsztatowej i akwareli. Jest koordynatorką Pracowni Ceramicznej w Sztukarni i dba o to, by wszystkie prace kursantów były wypalone na czas i odpowiednio poszkliwione.  Odpowiada również za organizację i przeprowadzenie naszych letnich i zimowych kursów weekendowych dla dorosłych - Let’s art!. 

Rezerwacja

ul. Odolańska 60
02-562 Warszawa

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 692 870 303

godziny otwarcia:
pn.-pt. 9.00-20.00
sb.-ndz. zmienne, w zależności od godzin trwania zajęć
 

Śledź nas

Dołącz do naszego newslettera